Projekt ustawy o spółdzielniach rolników został przyjęty
Rolnicy będa mogli wspólnie przetwarzać i przechowywać produkty rolne. Co jeszcze zakłada ustawa?
Spółdzielnie rolników, jak podaje ministerstwo rolnictwa, mają być dobrowolnym zrzeszeniem. Proponowany system zachęt oparty został na zwolnieniach podatkowych. To oznacza, że projekt ustawy o spółdzielniach rolników wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej.
Projekt
Spółdzielnie będzie mogło założyć co najmniej 10 rolników. Co ważne, tylko rolnicy będą mogli wchodzić w skład rady nadzorczej. Spółdzielnie będą mogły prowadzić działalność gospodarczą na rzecz gospodarstw rolnych swoich członków, poprzez: planowanie produkcji, dostosowywanie jej skali i jakości do oczekiwań rynku, koncentrowanie podaży oraz popytu na środki produkcji. Spółdzielnie będą mogły także prowadzić przetwórstwo produktów rolnych, przechowywać, konfekcjonować i standaryzować te produkty, prowadzić handel, świadczyć usługi na rzecz swoich członków związane z wytwarzaniem przez nich produktów rolnych.
Nowa forma organizacji, zdaniem rządu, jaką jest spółdzielnia, sprzyjać ma dostosowaniu produkcji do potrzeb klientów, zdobywaniu nowych rynków zbytu i obniżaniu kosztów produkcji, a w efekcie osiąganiu lepszych efektów ekonomicznych w rolnictwie oraz służy poprawie gospodarowania na obszarach wiejskich. Dzięki nowym przepisom spółdzielnie rolników będą miały silniejszą pozycję negocjacyjną wobec odbiorców ich produktów, co ma szczególne znaczenie w sytuacji dużej presji na obniżanie cen.
Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.