Susza i 8 form pomocy dla rolników
Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku suszy?
W Polsce wystąpiła klęska suszy. Tego stanu rzeczy już nikt nie podważa. Rolnikom należy się wsparcie.
Uruchomione mają zostać formy znane już w przeszłości, a więc:
- kredyty preferencyjne opodatkowane w wysokości 0,5% (kredyty w wysokości nie większej niż kwota oszacowanych strat) na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych udzielają banki współpracujące z ARiMR. Kredyt może być przeznaczony na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej (kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolnicze, inwentarza żywego). Kredytobiorca jest obowiązany udokumentować 50% poniesionych wydatków).
- prolongata spłaty zaciągniętego w przeszłości kredytu,
- ulgi w składkach KRUS,
- wsparcie w spłacie czynszów dzierżawnych w KOWR,
- zmniejszenie lub odstąpienie od podatku rolnego.
6. Prócz tego Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa zapowiedział, że w połowie października ruszy wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich do 70% z pierwszego filaru i 85% z drugiego filaru.
7. Szef resortu rolnictwa wystąpił także do Komisji Europejskiej o zgodę na wykorzystanie materiału na paszę z obszarów wyłączonych (tzw. wymóg zazieleniania). Chodzi zarówno o grunty, które są odłogowane czy poplony, których rolnik we wniosku o płatności obszarowe zobowiązał się nie kosić. Zezwolenie to pozwoli na uzyskanie dodatkowej paszy, której w tym roku z uwagi na suszę może być zdecydowanie mniej.
8. Przewidziane są także dotacje do hektara dla tych, ktorzy ponieśli straty w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30 % danej upraw. Stawka do 1 ha będzie znana na dwa tygodnie przed terminem naboru wniosków, który określony będzie przez MRiRW. Rolnicy, którzy ponieśli straty w wysokości pow. 70% mogą liczyć na wsparcie w wysokości 1 tys. zł do hektara.
Czytaj także: Żniwa 2018. Jaki stan zbóż? Jaka cena?
Wsparcie otrzymają także producenci zwierząt
Właścicieli zwierząt hodowlanych powinna także zainteresować informacja, że w przeciwieństwie do chociażby szacowania skutków suszy w 2015 roku, tym razem ma zmienić się podejście komisji do tych gospodarstw. Do tej pory podczas ustalania strat uwzględniana była łączna produkcja roślinna oraz zwierzęca i aby zakwalifikować gospodarstwo do udzielenia pomocy, szkody powinny przekroczyć próg 30% średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły szkody. W praktyce było tak, że choć wielu producentów zwierzęcych poniosło ogromne ubytki w produkcji, nie zakwalifikowało się do pomocy. Teraz ma się to zmienić. Minister Ardanowski obiecał, że sposób szacowania strat w przypadku takich gospodarstw zmieni się na ich korzyść.
Czytaj także: Żniwa 2018. Pan Walerian już skończył kosić. A wy?[ZDJĘCIA]
Liczba gospodarstw dotkniętych kleską suszy wzrasta. Więcej TUTAJ