Sejm przyjął ustawę obniżającą wiek emerytalny. A co z rolnikami?
Sejm przyjął wczoraj projekt prezydenckiej ustawy dotyczącej obniżenia wieku emerytalnego z 67 lat na 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Polacy mają przechodzić wcześniej na emeryturę od 1 października 2017 r.
Zmiany obejmą zarówno osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym (ZUS), jak i rolników (KRUS). Nowelizacja likwiduje emerytury częściowe, które miały łagodzić podwyższenie wieku emerytalnego. Aktualnie przysługują one kobietom mającym 62 lata i 35 lat stażu pracy oraz mężczyznom w wieku 65 lat z 40-letnim stażem pracy. Osoby korzystające z tej możliwości otrzymują połowę świadczenia emerytalnego, które pobierałyby przechodząc na emeryturę w wieku 67 lat. Nowelizacja zawiera przepis przejściowy związany z likwidacją emerytur częściowych. Nowelizacja trafi do Senatu.
Za przyjęciem projektu ustawy było 262 posłów, sprzeciw wyraziło 149, od głosu wstrzymało się 19 posłów.
Do tej pory nie podjęto decyzji o wydłużeniu okresu obowiązywania wcześniejszych emerytur dla rolników. Ma on zakończyć się w grudniu 2017 r. Po tym czasie kobiety i mężczyźni prowadzący gospodarstwa będą mogli zostawać emerytami dopiero w wieku 60 i 65 lat. Więcej informacji TUTAJ