Rolnicy na emeryturze lub rencie nie chcą tracić świadczeń
Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do ministra rolnictwa o umożliwienie emerytom KRUS dalszego prowadzenia działalności rolniczej.
Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, aby uzyskać prawo do emerytury rolniczej w pełnej wysokości rolnik powinien m.in. zaprzestać prowadzenia gospodarstwa rolnego. Wypłata emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia ulega częściowemu zawieszeniu, jeżeli emeryt lub rencista prowadzi działalność rolniczą.
Uznaje się, że emeryt lub rencista zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego.
W ocenie KRIR, na czele której stoi Wiktor Szmulewicz, konieczność zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego jest krzywdząca dla rolników - tym bardziej, że wielu z nich nie ma następców, którym mogliby przekazać gospodarstwo. Ponadto wielu rolników, pomimo osiągnięcia wymaganych okresów składkowych, w dalszym ciągu chciałoby prowadzić działalność rolniczą ze względów ekonomicznych (emerytura nie wystarcza na zapewnienie godziwego poziomu życia).
- Wymóg, by rolnicy przestali być właścicielami (posiadaczami) gospodarstw rolniczych stoi w sprzeczności z art. 21 i art. 23 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Rzeczpospolita Polska chroni wszak własność, rolnicy nie powinni więc być pozbawiani własności swoich gospodarstw, by uzyskać prawo do pełnej emerytury (chociaż przez całe życie zawodowe odprowadzali odpowiednie składki i osiągnęli określony wiek)
- stwierdza zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.
Tym samym, zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego powinno stanowić uprawnienie rolnika, który osiągnął wiek i okres składkowy umożliwiający przyznanie emerytury, a nie prawny obowiązek.
ZOBACZ TEŻ - PREZES ARiMR O PIENIĄDZACH DLA ROLNIKÓW
Problemem również jest regulowanie podatków lokalnych w związku z przekształceniem podatku rolnego w podatek od nieruchomości za siedlisko rolnika który przeszedł na emeryturę a w siedlisku pozostały budynki gospodarcze np. obora czy stodoła.
Jeżeli rolnik uprawniony do emerytury rolniczej zdecyduje się na zaprzestanie gospodarstwa rolnego, pozostawiając jednak własność siedliska, takie nieruchomości w dalszym ciągu powinny być opodatkowane podatkiem rolnym, a nie podatkiem od nieruchomości. Obecnie bowiem rolnik - emeryt musi płacić znacznie wyższe podatki, tj. od nieruchomości za pozostawione budynki (w tym często budynek mieszkalny), mimo że emerytura rolnicza oznacza realny spadek wysokości jego przychodów w stosunku do otrzymywanego z prowadzonej działalności rolniczej.
ZOBACZ RÓWNIEŻ - KRUS- JAK UZYSKAĆ ZASIŁEK OPIEKUŃCZY? JAK GO NIE STRACIĆ?
Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje również w tej kwestii o podjęcie odpowiednich działań. Zwraca też uwagę na to, że należałoby zapewnić odpowiednią dodatkową „subwencję” finansową gminom w zamian za utracone dochody z tytułu podatku od nieruchomości.