Przymrozki, susza, deszcz nawalny - formy pomocy dla rolników w 2022 r.
Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych w 2022 roku?
1000 zł do hektara - pomoc suszowa
Producenci rolni, którzy udokumentowali ubytki w gospodarstwie w wyniku klęsk żywiołowych w odpowiedniej wysokości w 2021 roku będą mogli ubiegać się o dodatkowe środki w wysokości tysiąca złotych do hektara. Zgodnie z zapowiedziami, nabór wniosków o środki pomocowe ma rozpocząć się 16 maja. Rząd zabezpieczył na ten cel 450 mln zł. Należy pamiętać, iż brak ubezpieczenia upraw oznacza, że wysokość pomocy będzie pomniejszona o 50%. Szczegóły na temat warunków pomocy TUTAJ
A co z ewentualnym wsparciem za obecny rok? Czy ministerstwo rolnictwa przewiduje również pomoc w formie dotacji? Taki sposób rekompensowania strat dla rolników w dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających kosztów produkcji byłby z pewnością czymś pożądanym. Póki co jednak nie ma o tym mowy.
Straty w wyniku klęsk żywiołowych - formy wsparcia w 2022 roku
Jak podał nam Dariusz Mamiński z resortu rolnictwa, producent rolny poszkodowany w wyniku suszy może ubiegać się o preferencyjny kredyt na wznowienie produkcji. Oprocentowanie w wysokości 0,5% przewidziane jest dla tych, którzy mają ubezpieczone co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych uprawianych w plonie głównym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych.
- Kredyt obrotowy może zostać przeznaczony na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej (kwalifikowanego materiału siewnego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, paliwa na cele rolnicze, inwentarza żywego). Kredytobiorca jest obowiązany udokumentować 50% poniesionych wydatków – wyjaśnia Dariusz Mamiński.
Z kolei, gdy w gospodarstwie nie został spełniony warunek ubezpieczonej powierzchni co najmniej 50% powierzchni upraw, to oprocentowanie płacone przez kredytobiorcę stanowi różnicę między wysokością należnego bankowi oprocentowania i wysokością połowy oprocentowania płaconego przez Agencję tj. obecnie 3,825%.
Dodatkowo poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy mogą ubiegać się o odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek na ubezpieczenie w KRUS czy płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy gruntów w KOWR.
Poza tym rolnicy mają prawo ubiegać się także o ulgi w podatku rolnym.
Warto dodać, że pomoc w spłacie zobowiązań wobec Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, gminy oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest udzielana w formie de minimis.
Czytaj także: Aplikacja suszowa nie widzi strat? Lepiej, żeby w tym roku suszy nie było!