Dopłaty do przechowywania ważne aż do odwołania
Dariusz Mamiński, radca ministra w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnia mechanizmy dotyczącego dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, o które ubiegać się będzie można od 4 stycznia 2016 r.
Kogo dotyczy pomoc związana z prywatnym przechowywaniem wieprzowiny?
Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/2334 z dnia 14 grudnia 2015 r. wprowadzające prywatne przechowywanie wieprzowiny oraz ustalające z góry stawkę dopłat (Dz. Urz. L 329, str. 10) zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE w dniu 15 grudnia 2015 r. Jest ono otwarte jest dla podmiotów ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
W jakiej wysokości kwota na tel cen została przeznaczona w sumie na wszystkie kraje członkowskie Unii?
Odnosząc się do kwestii wysokości środków finansowych przeznaczonych dla całej Unii Europejskiej i dla Polski, należy zauważyć, że nie przewiduje się limitów ilościowych ani kwotowych przeznaczonych dla Unii Europejskiej oraz poszczególnych państw członkowskich. Wnioski o przyznanie wsparcia będą mogły być składane od dnia 4 stycznia 2016 r. aż do momentu, w którym Komisja Europejska zdecyduje o zamknięciu mechanizmu. Instrument jest skonstruowany w taki sposób, że określone są stawki dopłat do poszczególnych kategorii produktów (tusze, elementy) w zależności od okresu przechowywania.
Jakich produktów ta pomoc ma dotyczyć?
Oprócz elementów mięsa, przewidziano objęcie dopłatami także tłuszczów. Powyższe produkty muszą spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 826/2008 z dnia 20 sierpnia 2008 r. ustanawiające wspólne zasady dotyczące przyznawania dopłat do prywatnego przechowywania niektórych produktów rolnych (Dz.U. L 223 z 21.8.2008, s. 3, z późn. zm.), w szczególności w załączniku do niego. Jednym z kryteriów jest pochodzenie ze zwierząt, których chów odbywał się w UE przynajmniej w okresie ostatnich dwóch miesięcy i ubitych nie wcześniej niż dziesięć dni przed datą wprowadzenia produktów do składu. Jest wprowadzane do składu w stanie świeżym, a przechowywane w stanie zamrożonym. Do udziału w mechanizmie kwalifikują się podmioty mające siedzibę i zarejestrowane dla celów podatku VAT w Unii Europejskiej. W Polsce administrowaniem mechanizmem zajmuje się Agencja Rynku Rolnego.
Czy to miałyby być dopłaty jednorazowe czy wypłacane w kilku etapach?
Podmioty uczestniczące w mechanizmie otrzymują co do zasady dopłatę po okresie przechowywania i dokonaniu przez Agencję Rynku Rolnego weryfikacji spełnienia wymagań, na podstawie złożonego przez beneficjenta wniosku. Podmiot ma na to trzy miesiące od zakończenia okresu przechowywania umownego. Istnieje możliwość otrzymania płatności zaliczkowej po 60 dniach przechowywania, pod warunkiem złożenia dodatkowego zabezpieczenia. Jeśli chodzi o długość przechowywania wieprzowiny w ramach mechanizmu, przewidziano okresy: 90 dni, 120 dni oraz 150 dni. Istnieje także możliwość wycofania produktu z przeznaczeniem na eksport (poza Unię Europejską) po 60 dniach przechowywania, wówczas odpowiednio redukowana jest stawka dopłaty.
W jaki sposób pośrednio dopłata do prywatnego przechowywania wieprzowiny miałaby pomóc rolnikom?
Mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania ma za zadanie zachęcić przedsiębiorców do zdjęcia z rynku części nadwyżki wieprzowiny, co spowoduje zmniejszenie podaży mięsa, co będzie przyczyniać się do wzrostu cen żywca wieprzowego.