Prezes ARiMR Halina Szymańska o pieniądzach dla rolników z PROW
Mówi pani o tym, że powstały nowe chlewnie, ogromne obiekty, ale sami rolnicy nie ukrywają obaw. Nadchodzi Zielony Ład, nacisk będzie kładziony na dobrostan zwierząt. To nie będzie ze sobą kolidować?
Nie będzie. Mówił o tym pan Janusz Wojciechowski komisarz ds. rolnictwa UE, na spotkaniu w Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zapewniał, że nie będzie przymusu włączania się w tego typu działania. Chociaż my cały czas na bieżąco realizujemy płatności związane z ekologią. Dostaje je każdy rolnik posiadający do 10 ha gruntów ornych. Natomiast każdy kto ma więcej niż 10 ha gruntów ornych, musi spełnić dodatkowe warunki np. dywersyfikować uprawy, a w przypadku posiadania powyżej 15 ha, musi utrzymywać elementy proekologiczne lub stosować odpowiednie sposoby uprawy - np. wysiewać rośliny wiążące azot. Chcę podkreślić, że nie będzie przymusu w stosowaniu Zielonego Ładu. Myślę, że duży wpływ na produkcję rolniczą będą miały oczekiwania społeczeństwa. Każdy z nas zaczyna dzisiaj przykładać coraz większą wagę do jakości żywności. Każdy bowiem wie, że ta jakość wpływa na stan naszego zdrowia, na naszą odporność. Ludzie są w coraz większym stopniu zainteresowani kupowaniem zdrowych, ekologicznych produktów.
ZOBACZ RÓWNIEŻ - HODOWCY TRZODY CHLEWNEJ PODSUMOWALI 2020 ROK
Środków oferowanych przez ARiMR, w różnych programach, jest dużo. Mówi się jednak, że są one za mało wykorzystywane. W czym tkwi problem? Dlaczego rolnicy nie sięgają po nie - a przynajmniej nie w takim stopniu, jakby można było oczekiwać? Jak procentowo wygląda wykorzystanie tych pieniędzy?
Na bieżąco uruchamiane są nowe działania czy programy. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną przedłużamy terminy przyjmowania wniosków. Robimy to dlatego, żeby rolnicy - jeżeli wystąpią jakieś obiektywne przyczyny - mogli je jeszcze złożyć. Generalnie pieniądze są wykorzystywane dobrze. Sprawność ze strony Agencji w rozdzielaniu wsparcia jest duża. Nie sądzę więc, żebyśmy docelowo mieli problem z wykorzystaniem pieniędzy, które zostały na ten sektor przeznaczone. Owszem, wystąpiły utrudnienia związane z sytuacją pandemiczną, które spowodowały np. wydłużenie pewnych terminów. Jednak rolnicy muszą mieć też świadomość, że jeżeli na bieżąco nie dostarczają nam dokumentów, ponieważ okresy obsługi wniosków z powodu ustaw covidowych się wydłużyły - mogą docelowo zmniejszyć swoje szanse na otrzymanie środków lub po prostu zostaną one wykorzystane przez te osoby, które wcześniej takie wnioski skompletują. Dlatego zachęcam, by jeżeli tylko można nie wydłużać terminów związanych z realizacją inwestycji i sprawnie uzupełniać wnioski, złożyć je jak najszybciej, by móc skorzystać z pomocy. Do połowy grudnia w ramach zawartych umów i wydanych decyzji o przyznaniu pomocy mamy wykorzystane 75 proc. środków z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.
Im szybciej rolnik złoży wniosek...
... tym większa szansa, że zrealizuje inwestycję, która jest z tym wnioskiem związana i po prostu otrzyma pieniądze.
W tym momencie do sięgania po jakie środki chciałaby pani zachęcić?
W tej chwili trwa jeszcze kilka naborów - m.in. na modernizację gospodarstw rolnych w zakresie nawadniania. Ze względu na problemy suszowe, z którymi borykamy się od paru lat, chciałabym rolników zachęcić, żeby sięgali po te środki. Można uzyskać do 100 tys. zł dofinansowania na budowę nowych instalacji, na budowę ujęć wody bądź modernizację już istniejących. Dofinansowanie sięga 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku młodego rolnika 60 proc. Trwa jeszcze nabór wniosków o przyznanie pomocy dla przedsiębiorców, którzy świadczą usługi dla rolnictwa. Mogą oni uzyskać do 500 tys. zł, jeżeli prowadzą działalność gospodarczą związaną ze świadczeniem usług wspomagających produkcję roślinną, chów i hodowlę zwierząt gospodarskich, czy prowadzą działalność usługową po zbiorach. Pod koniec grudnia uruchomione zostanie jeszcze działanie związane z ochroną wód przed azotanami, które pochodzą z upraw rolniczych. Będą mogli z niego skorzystać rolnicy prowadzący hodowlę zwierząt. Także pod koniec tego roku uruchomione zostanie wsparcie na inwestycje zapobiegające klęskom żywiołowym. Ta pomoc skierowana jest do dwóch grup: spółek lub związków spółek wodnych oraz rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń.
ARiMR PRZEPROWADZA KONTROLE - JAKIE SĄ ICH WYNIKI? - czytaj na str. 3
JAKIE PLANY MA PREZES AGENCJI? - czytaj na str. 3