Nowa Wspólna Polityka Rolna 2023 - 2027. Ruszyła machina!
Rząd przyjął pierwszy projekt ustawy o finansowaniu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
Już za kilka miesięcy rolnicy będą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Plan Strategiczny 2023-2027 realizowany będzie ze środków pochodzących z UE, na które składa się wsparcie w kwocie 17,3 mld euro w ramach I filaru WPR i 4,7 mld euro w ramach II filaru WPR. Wydatki związane ze wsparciem na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, dodatkowo współfinansowane będą ze środków krajowych.
- W ramach środków krajowych na ten cel planuje się przeznaczyć ponad 3,2 mld euro - podaje resort rolnictwa.
Łącznie zatem na wszelkie działania na okres 5-letni na wsparcie polskiego rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich zabezpieczono 25,2 mld euro.
Kancelaria Premiera Rady Ministrów poinformowała o tym, że minister ronictwa w ostatnim czasie przedłożył projekt ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.
Jak dalej czytamy, projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów, jeśli chodzi o finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Określa m.in. instytucje odpowiedzialne za uruchamianie środków, które pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Projekt określa właściwość organów, które są odpowiedzialne za uruchamianie pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji „EFRG” oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich „EFRROW”. I tak, funkcję agencji płatniczej pełnić będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. A jednostką certyfikującą będzie szef Krajowej Administracji Skarbowej. Natomiast zadania związane z uruchamianiem środków pochodzących z EFRG i EFRROW wykonywać będzie minister finansów, przy udziale ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Czytaj także: Unijne po 2022 roku. Modernizacja, jaką znamy, przejdzie do historii
Proponowane przepisy określają także zasady uruchamiania środków pochodzących z EFRG i EFRROW. Pieniądze będą przekazywane ARiMR, na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi, na podstawie zapotrzebowań składanych przez agencję.
Środki na współfinansowanie krajowe i przejściowe wsparcie krajowe będą przekazywane ARiMR w formie dotacji celowej przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Warunki i tryb przekazywania ARiMR środków z EFRG i EFRROW, współfinansowania krajowego i przejściowego wsparcia krajowego oraz sposób postępowania ze środkami odzyskanymi od beneficjentów, zostaną określone w rozporządzeniu ministra finansów, w porozumieniu z ministrem rolnictwa.
Czytaj także: Dopłaty bezpośrednie i obszarowe 2022. Jakie zmiany we wnioskach?