Emerytura czy renta? - KRUS odpowiada
KRUS WYJAŚNIA
Zagadnienia dotyczące ustalania prawa i wysokości świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników, w tym emerytury rolniczej, zostały uregulowane w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2021 r., poz. 266).
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, domownikowi), który osiągnął wiek emerytalny (kobieta - 60 lat, mężczyzna - 65 lat) i który podlegał rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Zatem każda osoba, która osiągnęła wiek emerytalny i nie nabędzie prawa do emerytury rolniczej z urzędu, a legitymuje się okresami pracy w gospodarstwie rolnym przypadającymi przed dniem 1 stycznia 1983 r., które łącznie z okresami ubezpieczenia emerytalno-rentowego wyniosą co najmniej 25 lat, może w najbliższej jednostce organizacyjnej Kasy złożyć wniosek o przyznanie prawa do emerytury rolniczej. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym przed dniem 1 stycznia 1983 r. (tj. w szczególności dokumentu potwierdzające fakt istnienia gospodarstwa rolnego i zameldowanie wnioskodawcy na terenie lub w pobliżu gospodarstwa oraz zeznania dwóch świadków). Wówczas Kasa rozpatrzy sprawę i wyda stosowną decyzję. Zaś na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy osobom pobierającym renty rolnicze z tytułu niezdolności do pracy, które osiągnęły wiek emerytalny określony przepisami emerytalnymi, przyznaje się z urzędu emeryturę rolniczą w wysokości nie niższej od dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli osoby takie spełniają warunki określone w ustawie tj. legitymują się wymaganym okresem podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Natomiast jeżeli osoby takie nie legitymują się co najmniej 25-letnim okresem ubezpieczenia społecznego rolników, renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przyznana na stałe (na podstawie orzeczenia lekarza rzeczoznawcy lub komisji lekarskiej Kasy) wypłacana jest również po osiągnięciu wieku emerytalnego.
ZOBACZ TEŻ - ZASIŁEK OPIEKUŃCZY - DLA KOGO? NA JAKICH WARUNKACH? NOWY TERMIN!
Do okresów rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego mogą być doliczone okresy pracy w gospodarstwie rolnym (np. rodziców, teściów) po ukończeniu 16 roku życia i przed dniem 1 stycznia 1983 r. pod warunkiem, że praca w gospodarstwie rolnym stanowiła główne źródło utrzymania osoby zainteresowanej i nie podlegała ona wówczas ubezpieczeniu z innego tytułu (np. z tytułu zatrudnienia).
Druki wniosku i zeznań świadków, do wypełnienia, znajdują się na stronie Kasy - www.krus.gov.pl w zakładce Wnioski do pobrania. Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania i naliczania emerytur rolniczych z przykładami znajdują się na stronie Kasy w zakładce Świadczenia.
- Tagi:
- świadczenie
- renta
- KRUS
- emerytura