Kombajn z hederem na drodze? Jest pomysł!
Czy to rozwiązanie sprawi, że rolnicy będą mogli poruszać się po drogach publicznych kombajnami z całym osprzętem?
Kombajn z hederem na drodze - wysoki mandat
Prawo kategorycznie zabrania jazdy kombajnem z doczepionym hederem po drogach publicznych. W tym roku zmieniła się wysokość kary za takie przewinienie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć TUTAJ.
Kombajn z hederem na drodze - rolnicy chcą zmian w przepisach
Od lat rolnicy próbują wpłynąć na rządzących, by zmienili przepisy prawa dotyczące poruszania się kombajnami po drogach. Grzegorz Skurski z Fundacji „Piątka Rolnika” z woj. świętokrzyskiego już 2 lata temu mówił, że trzeba koniecznie zmienić prawo i dostosować je do realiów tak, by jazda z hederem była możliwa.
- Tym bardziej że te drogi są dla nas rolników, dla produkcji rolniczej, a nie dla osób, które przeprowadziły się z miasta na wieś. Niech oni trochę podporządkują się do nas. Niech nie utrudniają nam wykonywania naszej pracy — stwierdził rolnik.
Dotychczas wszelkie działania rolników w tym temacie nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Zarówno minister rolnictwa oraz minister infrastruktury wypowiadali się, że poruszanie się po drogach publicznych, już sporych gabarytów, kombajnów z dodatkowo doczepionym hederem jest po prostu zbyć niebezpieczne.
Komabajny z hederami w eskorcie ciągników z migającym światłem
Wielkopolska Izba Rolnicza wpadła jednak na pomysł, który, jej zdaniem, może sprawić, iż rolnicy nie będą musieli demontować całego osprzętu na czas wyjazdu na drogę publiczną.
Prośbę o interwencję w tej sprawie wyrazili rolnicy z powiatu konińskiego. Odpowiadając na ich apel, WIR zwrócił się dalej do prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych – Wiktora Szmulewicza. Wielkopolski samorząd rolniczy oraz konińscy rolnicy zaproponowali, by poruszający się kombajn był eskortowany pojazdami pilotującymi, wyposażonymi w oświetlenie ostrzegawcze (migające żółte światła). Takimi pojazdami mogłyby być ciągniki.
- Takie oznakowanie kombajnu pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników dróg i jednocześnie umożliwi rolnikom poruszanie się kombajnami bez konieczności odpinania hederu. Ma to szczególne znaczenie tam, gdzie kombajn nie ma technicznej możliwości odpięcia hederu, lub wtedy, gdy odległość do pokonania na drodze publicznej jest niewielka. W sezonie żniwnym, każda godzina pracy kombajnu ma dużą wartość, zwłaszcza w sytuacji, kiedy aura nie sprzyja żniwiarzom, a opóźnienia w pracach polowych często oznacza także stratę plonu - informuje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Czy propozycja ta spotka się z pozytywnym oddźwiękiem? Napiszcie w komentarzach!