Jaki wiek emerytalny dla rolników? Wiceminister rolnictwa wyjaśnia
Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki znów zabrał w Sejmie głos w sprawie emerytur rolniczych. Nie pozostawił żadnych wątpliwości.
- Czy ministerstwo rolnictwa planuje akcję informacyjną wyjaśniającą rolnikom przyczyny i skutki zmian w systemie rolniczych emerytur i ubezpieczeń w rolnictwie? - dopytywał podczas czwartowych obrad Sejmu Krzysztof Głuchowski, poseł PiS. Zwrócił uwagę na to, że aktualnie w wielu miejscowościach województwa lubelskiego i nie tylko, pojawiły się duże ilości ulotek kolportowanych przez polityków PSL na temat wieku emerytalnego rolników.
- Można z nich wyczytać m.in., że, cytuję: „Polskie Stronnictwo Ludowe wywalczyło emerytury rolnicze, Prawo i Sprawiedliwość zabrało emerytury rolnicze, zmusza rolników do pracy o 5 lat dłużej, od 2018 r. wszyscy rolnicy będą pracować o 5 lat dłużej, 160 tys. zł - tyle straci rodzina na wsi przez likwidację emerytur rolniczych. Ulotki utrzymane są w ciemnych, złowrogich barwach, są elementem propagandowej walki”. Dlatego wieś lubelska, wieś polska oczekuje sprawnie przeprowadzonej i przekonywającej kampanii informacyjnej” - zaznaczył Krzysztof Głuchowski.
Z wyjaśnieniami pospieszył wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. Przypominał o tym, że podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn zostało wprowadzone przepisami z 11 maja 2012 r., które weszła w życie 1 stycznia 2013 r.
- Ustawę w imieniu koalicji PO-PSL przedstawiał ówczesny minister pracy i polityki socjalnej Władysław Kosiniak-Kamysz, obecny szef partii PSL. Ustawę popierał także ówczesny minister rolnictwa Marek Sawicki. Za ustawą zagłosowało 27 posłów PSL - zwracał uwagę Jacek Bogucki.
Zaznaczył jednocześnie, że PiS spełniło obietnice wyborcze i obniżyło wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Dzięki temu w tym zakresie został przywrócony stan prawny obowiązujący przed 1 stycznia 2013 r.
Wiek emerytalny rolników jest więc taki sam jak dla pozostałych grup zawodowych - dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat - przypomniał wiceminister rolnictwa.
Jacek Bogucki przypomniał także, że przejściowy okres przechodzenia rolników na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 dla kobiet i 60 dla mężczyzn (zapisany w ustawie z 2012 r.) wygasa z końcem tego roku.
Ustawę o Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Sejm znowelizował w listopadzie 2016 r. W trakcie prac nad nowymi przepisami PSL zgłosił poprawkę dotyczącą utrzymania do końca 2020 r. wieku emerytalnego dla rolników na poziomie - 55 dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Ta poprawka została jednak odrzucona przez Sejm.