Jak typuje się gospodarstwo do kontroli weterynaryjnej?
Kontroli nikt z nas nie lubi. Tymczasem nie dość, że mogą nas kontrolować, to jeszcze zyskają nowe prawa – będą nakładać mandaty karne. O kim mowa? Takie uprawnienia otrzyma m.in. Inspekcja Weterynaryjna.
Zastanawialiście się czasami, dlaczego pojawia się u Was kontrola? W tym artykule odpowiemy, w jaki sposób typuje się gospodarstwa do kontroli.
Jak typuje się gospodarstwa do kontroli
Powiatowi lekarze weterynarii typując gospodarstwa, które mają zostać poddane kontroli, powinni dokonać wyboru gospodarstw w 50% w drodze losowej, natomiast w 50% na podstawie analizy w oparciu o następujące parametry:
- wielkość pogłowia – im większa liczba zwierząt tym większe jest ryzyko wystąpienia nieprawidłowości;
- zmiany w liczebności stada – gwałtowne zmniejszenie liczebności stada może wynikać z wysokiego odsetka upadków zwierząt lub innych problemów występujących w gospodarstwie; natomiast przy zwiększeniu pogłowia należy sprawdzić czy nie doszło do obniżenia standardów dobrostanu;
- zmiana właściciela gospodarstwa/personelu obsługującego zwierzęta – jeśli wiadomo o tym fakcie powiatowemu lekarzowi weterynarii – zmiana taka może spowodować zmianę stosowanych standardów;
- wyniki kontroli w zakresie dobrostanu zwierząt z roku ubiegłego;
- liczba padłych zwierząt w roku ubiegłym, w szczególności zwierząt młodych.
Przy typowaniu do kontroli gospodarstw utrzymujących świnie, cielęta lub kury nioski, dodatkowo uwzględnia się gospodarstwa utrzymujące:
- cielęta – o obsadzie powyżej 6 cieląt;
- świnie – o obsadzie powyżej 10 loch;
- kury nioski – powyżej 350 ptaków;
- brojlery – powyżej 500 sztuk.
Jednocześnie typując do kontroli gospodarstwa utrzymujące cielęta oraz planując datę kontroli, powiatowy lekarz weterynarii, powinien mieć na uwadze sezonowość wycieleń, w szczególności w gospodarstwach utrzymujących powyżej 50 krów, i w miarę możliwości planować kontrole w sezonie wiosenno – letnim.
W przypadku gospodarstw utrzymujących zwierzęta futerkowe, planując datę kontroli, powiatowy lekarz weterynarii powinien mieć na uwadze w pierwszej kolejności, okres wykotów i nie planować kontroli dobrostanu w tym okresie, pamiętając jednocześnie, iż problemy dotyczące dobrostanu zwierząt mogą pojawiać się w większym nasileniu w okresie następującym bezpośrednio po wykotach i odchowie młodych (sierpień-wrzesień).
Co kontroluje w trakcie wizyty lekarz weterynarii?
Wszyscy wiemy, że powiatowi lekarze weterynarii przeprowadzają kontrole warunków utrzymania zwierząt w gospodarstwach rolnych. Kiedy już pojawią się w naszym gospodarstwie, ich praca obejmuje weryfikację:
- opieki i kontroli właściciela;
- karmienia i pojenia zwierząt;
- warunków utrzymania (dostępną powierzchnię, pomieszczenia i sprzęty, warunki środowiskowe, zabiegi zootechniczne, przemieszczanie zwierząt);
- dokumentację leczenia oraz hodowlaną;
- oraz rejestry upadków.
Gospodarz nie ma zwierząt – co wtedy zrobi kontrolujący?
W przypadku stwierdzenia podczas kontroli, że w gospodarstwie nie są już utrzymywane zwierzęta, powiatowy lekarz weterynarii odnotowuje ten fakt zaznaczając jednocześnie, że gospodarstwo było „puste”. Powiatowy lekarz weterynarii powiadamia o tym fakcie Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz koryguje własny rejestr w zakresie liczby zwierząt utrzymywanych w tym gospodarstwie.
Kontrole Łączone dobrostanu w gospodarstwach
Kontrole dobrostanu wszystkich gatunków zwierząt w gospodarstwach powinny być łączone z kontrolami wymogów wzajemnej zgodności w obszarze dobrostanu zwierząt. Ponadto kontrole dobrostanu w gospodarstwach utrzymujących bydło, cielęta, owce i kozy powinny być, w miarę możliwości, łączone z kontrolami identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Natomiast kontrole dobrostanu w gospodarstwach utrzymujących świnie, powinny być łączone z kontrolami wymogów wzajemnej zgodności w obszarze IRZ.
Kontrole dobrostanu w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta futerkowe, w których żywieniu wykorzystuje się uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego, powinny być w miarę możliwości łączone z kontrolami prawidłowości wykorzystywania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego w żywieniu tych zwierząt.
Zmiana prawa i nowe uprawnienia Inspekcji
Ministerstwo rolnictwa proceduje zmianę ustawy z 4 listopada br. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która będzie umożliwała nakładania mandatów karnych przez organy Inspekcji Weterynaryjnej. Projekt nowelizacji rozporządzenia zakłada, że funkcjonariusze Inspekcji Weterynaryjnej będą mogli nakładać mandaty karne, jeśli stwierdzą nieprawidłowości w realizacji przepisów dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt. Kiedy projektowana zmiana wejdzie w życie - tego jeszcze nie wiemy.
Takie same uprawnienia zyskaliby również pracownicy Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.