Rolnik dostał pomoc, ale pieniądze zniknęły
Skorzystanie z pomocy de minimis wcale nie musi być na korzyść rolnika... Zwłaszcza, jeśli chodzi o życie na emeryturze.
Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane ubiegłoroczną suszą, mogą skorzystać z kilku form wsparcia. Jedną z nich jest umorzenie składki na ubezpieczenie emerytalne. Trzeba jednak pamiętać, że ta pomoc może okazać nie do końca atrakcyjną w przyszłości, gdy gospodarz przejdzie na emeryturę…
Do redakcji „Wieści Rolniczych” zwrócił się Czytelnik, który zwrócił się z prośbą o interwencję w sprawie sposobu, w jaki KRUS umarza składki na ubezpieczenie w ramach pomocy klęskowej.
- Dowiedziałem się, że ta składka nie będzie mi się liczyć później do emerytury. Zastanawiam się, dlaczego nie, skoro jest to wsparcie w formie de minimis? - powiedział rolnik.
Program, zgodnie z którym udzielana jest pomoc poszkodowanym przez suszę to działanie uruchomione z PROW 2014 – 2020 pod nazwą: „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof oraz wprowadzanie odpowiednich środków zapobiegawczych”.
W gminach, w których wystąpiła susza miało miejsce szacowanie strat oraz przyjmowanie wniosków. Opierając się na danych zawartych w protokołach komisji klęskowych, rolnik może wystąpić o wsparcie m.in. poprzez ulgi w podatku rolnym bądź odroczenie czy rozłożenie na raty płatności z umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Poza tym rolnik może także zwrócić się do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o odroczenie terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników. Jest to pomoc udzielana w formie de minimis.
Wsparcie w ramach de minimis dla jednego rolnika w okresie trzech lat podatkowych nie może przekroczyć 15 000 euro.
Osoba, która zdecyduje się na taką pomoc, musi więc wykazać, że pozostała mu jeszcze wolna kwota. Okres trzech lat podatkowych oznacza bieżący rok podatkowy, w którym składany jest wniosek i dwa poprzednie lata podatkowe.
- Beneficjent ubiegający się o pomoc de minimis w rolnictwie jest zobowiązany do przedstawienia KRUS wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis w rolnictwie, jakie otrzymał w bieżącym roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w okresie dwóch poprzednich lat obrotowych (kalendarzowych) albo oświadczenie o nie korzystaniu z przedmiotowej pomocy - wyjaśnia Beata Łącka, kierownik Wydziału Ubezpieczeń KRUS w Poznaniu.
Ten, kto zdecyduje się na wystąpienie o umorzenie składki, musi jednak pamiętać o pewnej rzeczy, która będzie miała wpływ na wysokość jego emerytury. Każda umorzona składka spowoduje, że otrzymamy mniej emerytury.
Do Kasy bowiem fizycznie nie wpłyną żadne pieniądze z puli de minimis. Dlatego też nie będą się liczyć do wysokości świadczenia.
- Umorzenie należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne rolników w formie de minimis nie skutkuje opłaceniem składek na to ubezpieczenie, w związku z czym nie ma podstaw do wliczenia umorzonych należności do wysokości przyszłej renty lub emerytury - zaznacza Maria Wróblewska, kierownik Oddziału Regionalnego KRUS w Poznaniu.