Gdzie sprzedać słonecznik i za ile?
Wielu rolników w tym roku wysiało słonecznik. Co trzeba wiedzieć o jego uprawie, gdzie go sprzedać i za ile?
- Powiem szczerze, że jest bardzo wielu rolników, którzy w tym roku zdecydowali się na wysiew słonecznika, ale zalecam im takiej trochę ostrożności w tym wszystkim, bo 90% z nich pierwszy raz do tego słonecznika się przymierzyła, w związku z tym dochodzą realia zbioru i zanieczyszczenia - mówi Zbigniew Konarowski z leszczyńskiej firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. k. w woj. wielkopolskim.
Dlaczego warto uprawiać słonecznik?
Powodów, dla których rolnicy wybrali właśnie słonecznik jest wiele: Mateusz Garbatowski, rolnik z miejscowości Michalcza w powiecie gnieźnieńskim uprawia go, ponieważ chciał ograniczyć straty spowodowane przez zwierzynę buszującą we wcześniej uprawianej kukurydzy. Powodem, dla którego Kamil Wojciechowski z miejscowości Obałki w woj. kujawsko-pomorskim postawił na słonecznik, była różnorodność posiadanych gleb. Patryk Jankowski z miejscowości Chojny w woj. kujawsko-pomorskim uważa natomiast, że jest to roślina przyszłościowa, zważywszy na niskie koszty środkó produkcji.
Przeczytaj również: Słonecznik - jak uprawiać, kiedy wysiewać? Porady dla początkujących
Gdzie sprzedać słonecznik?
Zbigniew Konarowski zwraca szczególną uwagę na wręcz ogromne zainteresowanie sprzedażą tej rośliny przed rolników, co świadczy o tym, że jej zbiór był naprawdę spory.
- Od przedwczoraj jesteśmy słonecznikiem dosłownie zawaleni - telefonami, ale też i kontraktami. I to dużymi partiami, dużymi ilościami, także rozpoczynamy wywozić od następnego tygodnia.
Szczególnie dużo zasiewów słonecznika zaobserwowano w województwach kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Aktualnie spośród firm znajdujących się w bazie na wiescirolnicze.pl skup słonecznika prowadzi Zbigniew Konarowski firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. k. oraz firma Wipasz w oddziale w miejscowości Koło, również w Wielkopolsce.
Wytyczne przy sprzedaży słonecznika
Uprawa słonecznika jest tematem dość świeżym, dlatego przedstawiciel firmy Transrol podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę przed sprzedażą tej rośliny.
- Jeśli chodzi o zanieczyszczenia, to tak jak ze zbożami trzeba to sprawdzić, trzeba wiedzieć, jak to wyczyścić , czy tym sprzętem, którym się go zbiera, czy jest to wystarczające, czy może trzeba doczyścić. Tego wszystkiego trzeba się nauczyć, jak wchodzi się w nowy temat, a jest to nowy temat. Dlatego proponuję im taką pierwszą partię na próbę, żeby zobaczyć, czy nie popełniono jakiegoś błędu - kontynuuje pan Zbigniew.
Dodaje także, że tegoroczne zbiory mają dobry poziom oleistości utrzymujący się w granicach 44%. Podobnie jest w przypadku wilgotności. Rozmówca zauważa, że ziarno jest mocno przesuszone i lekkie. Bardzo istotną informacją dla producentów tej rośliny jest fakt, że Transrol skupuje wyłącznie słonecznik pochodzenia polskiego.
- Dzwonią też z południowowschodniej części Polski. Nie wiem, czy to są gospodarze, czy firmy transportowe, ale stamtąd nie będę odbierał towaru, bo my musimy mieć towar polski, a podejrzewam, że tamten może być ukraiński. Dzwonią też Ukraińcy, ale od razu mówię, że podstawowy warunek to jest taki, że towar musi być pochodzenia polskiego. I mam to wpisane w kontrakcie, w umowie z oświadczeniem, że jest to pochodzenie krajowe.
Czytaj również: Ceny zbóż na nowe zbiory 2023.
Ceny słonecznika
Aktualnie cena słonecznika w firmie Wipasz w oddziale w Kole wynosi 2000 zł/t. W Transrolu natomiast za tonę ziarna rolnik może otrzymać od 2500 - 2520 zł. Czy duża ilość ziarna słonecznika na rynku przełoży się na spadek ceny?
- Będzie to zależało od kupujących i czy wzrosną ceny tego przetworzonego słonecznika. Jak się okaże, że podaż będzie ogromna, to będzie reakcja rynku. Jak jest nadmiar zboża czy rzepaku, to cena spada i jeżeli zobaczą, że jest zainteresowanie sprzedażą słonecznika, to też trzeba się liczyć z tym, że korekta cenowa w dół może być. I tego rolnicy też się obawiają - kończy Zbigniew Konarowski.
Dodajmy, że ziarno słonecznika zakupione przez firmę Transrol w 100% trafia na eksport.
AKTUALNE CENY ZBÓŻ I RZEPAKU. KLIK