Fotowoltaika - kwoty kuszą rolników
Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem, choć właściciele ziemi nie ukrywają, że mają wiele różnych obaw, wątpliwości.
Kuszą jednak kwoty - rolnicy otrzymują od firm stawiających panele fotowoltaiczne ofertę wydzierżawienia gruntu ze stawką 10 tys. zł za hektar. O tym, na co warto, a nawet należy zwracać uwagę, mówi w rozmowie dla "Wieści Rolniczych" Wojciech Lignowski, radca prawny z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Te umowy na razie „raczkują”
Rozmowa z radcą prawnym WOJCIECHEM LIGNOWSKIM z Wielkopolskiej Izby Rolniczej
Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem, choć właściciele ziemi nie ukrywają, że mają wiele różnych obaw, wątpliwości. Kuszą jednak kwoty - rolnicy otrzymują od firm stawiających panele fotowoltaiczne ofertę wydzierżawienia gruntu ze stawką 10 tys. zł za hektar.
W ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost stawek czynszowych. Owszem, wskazana stawka dość często pojawia się w propozycjach umów, przy czym nierzadko spotykam się już z kwotami przewyższającymi tę wartość nawet o kilka tysięcy złotych. Wiele z pewnością zależy od samego projektu inwestycji, jej rozmiarów, lokalizacji itp.
Z jakichś powodów firmy nie są zainteresowane wykupem gruntów...
Brak zainteresowania zakupem nieruchomości rolnych przez inwestorów może być podyktowany m.in. przepisami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, które z zasady dopuszczają do obrotu gruntami rolnymi rolników indywidualnych lub ich bliskich. Za zgodą dyrektora KOWR nabywcą takich nieruchomości mogą być też inne podmioty, lecz po nabyciu zobowiązane one będą do prowadzenia działalności rolniczej na nabytych gruntach przez 5 lat. Z przyczyn oczywistych warunek ten będzie trudny do spełnienia przez inwestora.
ZAWARCIE UMOWY DZIERŻAWY
Poza tym zawarcie umowy dzierżawy pozwala na uzyskanie tytułu do gruntu i przeprowadzenie całej procedury związanej z formalnym aspektem przygotowania inwestycji do realizacji. W jej trakcie może się okazać, że będzie ona niemożliwa do wykonania lub po prostu nieopłacalna.
Nabycie nieruchomości w takiej sytuacji wiązałoby się z zaangażowaniem znacznych środków finansowych bez gwarancji pomyślnego przeprowadzenia inwestycji.