Dobrostan zwierząt - szykuje się sporo zmian w branży produkcji zwierzęcej
Hodowcy muszą przygotować się do sporych zmian. Jakie warunki trzeba będzie spełniać w ramach podwyższonego dobrostanu?
Europejski Zielony Ład wniesie sporo zmian dla rolników. Wśród założeń tej koncepcji jest podniesienie dobrostanu zwierząt gospodarskich. Zgodnie z dobrostanem plus należy spełniać pięć następujących wymagań: zwierzę jest wolne od głodu, pragnienia i niedożywienia, wolne od dyskomfortu fizycznego i termicznego, zwierzę jest wolne od bólu, urazów i chorób oraz jest w stanie wyrazić większość swoich normalnych zachowań, zwierzęciu należy zapewnić odpowiednie warunki bytowe, mające na celu zapobieganie psychicznemu cierpieniu.
Jakiego rodzaju działania, trzeba będzie wdrażać w życie, by spełniać te założenia? To pytanie zadaje sobie wielu rolników. Mnóstwo konkretów nadal nie jest jasnych. Producenci rolni będą mogli je poznać podczas szkoleń realizowanych w ramach kampanii pt. Program dobrostan +, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Polska Izba Mleka.
- Celem kampanii jest poszerzenia świadomości społeczeństwa na temat dobrostanu zwierząt, którego definicja mówi, iż jest to stan pełnego zdrowia psychicznego i fizycznego zwierzęcia, gdy pozostaje ono w harmonii z otaczającym środowiskiem.Mamy nadzieję, iż sprostanie wymaganiom dotyczącym dobrostanu zwierząt pomoże branży mleczarskiej oraz rolnikom na zwiększenie konkurencyjności na rynku poprzez dobre skojarzenia nie tylko z wysokiej jakości i bezpiecznymi produktami, ale także standaryzowanym pozyskiwaniem surowca od dobrze traktowanych zwierząt hodowlanych - podała Polska Izba Mleka.
Czytaj także: Dobrostan krów mlecznych. Ważne zmiany w przepisach