Co zrobić, żeby dostać więcej punktów i dotację?
Rolnik, który będzie starał się o pieniądze z programu „modernizacja gospodarstw rolnych” powinien zainwestować w ekologię. Jakie zadania może zrealizować, żeby dostać więcej punktów?
Do 29 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowuje wnioski na modernizacji gospodarstw rolnych. Beneficjent, chcąc ulokować się jak najwyżej na liście, a tym samym dostać pieniądze, powinien zainwestować w ochronę środowiska. Wtedy może otrzymać nawet 5 dodatkowych punktów. Jednak ich liczba uzależniona jest od tego, jakie zadanie i w jakim gospodarstwie chce się wykonać.
- Wskaźnik jest ten sam, ale w ostatecznym przeliczniku inwestycji zależne jest od wartości całej inwestycji. Jeżeli weźmiemy pod uwagę panele fotowoltaiczne i gdyby one byłyby jedynym kosztem, to jest szansa na 3-4 punkty. A jeżeli będzie to któryś z kolei koszt, to może to być jakaś dziesiąta punktu - wyjaśnia Sebastian Dobrzyński z Prywatnego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kórniku.
Dodaje, że należy pamiętać, że inwestycja proekologiczna w danym gospodarstwie musi mieć swoje uzasadnienie. - Energia wytworzona ze źródeł odnawialnych powinna być wykorzystana przy prowadzonej produkcji. Koszt ten będzie kwalifikowany pod warunkiem, że rolnik będzie mógł to udokumentować i udowodnić - tłumaczy.
Jakie inwestycje są szczególnie premiowane w „Modernizacji”? KLIK
Największe szanse mają np. właściciele chłodni, magazynów czy pieczarkarni. Produkcje te generują zapotrzebowanie na dużą ilość prądu, który można pozyskać z odnawialnych źródeł energii. - Te zadania będą preferowane, bo mają racjonalne uzasadnienie. Koszt tych instalacji będzie się wpisywał w całość inwestycji - mówi Sebastian Dobrzyński. Dodaje, że warto starać się o dotacje na odnawialne źródła energii, ponieważ ich koszt szybciej się zwraca aniżeli wykonanie bez środków z zewnątrz. - I też ograniczy się koszt produkcji - zaznacza. Oprócz paneli fotowoltaicznych są jeszcze pompy ciepła. Jednak na razie nie ma wielu chętnych na taką inwestycję. - Tutaj produktem jest ciepła woda, którą możemy wykorzystywać do ogrzewania - tłumaczy.
Inwestycją prośrodowiskową jest też usuwanie eternitowych pokryć dachowych czy też termomodernizacja obiektów gospodarskich. - To w pewien sposób wpływa na środowisko, ponieważ będzie ograniczone zużycia energii - wyjaśnia specjalista. Dodaje, że danego kosztu kwalifikowanego nie można finansować z innych źródeł publicznych, np. kredytu preferencyjnego lub budżetów gmin. - Jeżeli nie jest to refundowane, to możemy „wrzucić” w koszty agencyjne - mówi Sebastian Dobrzyński.