Ceny zbóż i rzepaku. A co ze słonecznikiem?
Żniwa i po żniwach. Towaru jednak na rynku nie widać, bo leży w magazynach. Co się dzieje? Jakie ceny oferują w skupach?
Rynek zbóż i rzepaku. Żniwa 2022
Rynek zbóż jest dziś chyba najbardziej rozchwiany i niestabilny, jeśli chodzi o handel produktami rolnymi. Żniwa powinny być gorącym okresem dla firm skupujących zboża. Tak się jednak nie dzieje, a ceny zmieniają się nawet dwa razy dziennie.
- Żniwa były takie, jakby ich w ogóle nie było, bo wszystko pochowane w magazynach. Jedynie udało nam się dużo jęczmienia kupić i to szło płynnie. W pewnym momencie się to skończyło i wszystko poszło na magazyny albo swoje, albo za opłatami w obce. Nie wiem, jaki jest tego powód i powiem szczerze, że rolnicy w tym trwają i nie wiem, jak długo to jeszcze potrwa - mówi Zbigniew Konarowski z leszczyńskiej firmy Transrol Sp. z o.o. Sp. k. zajmującej się skupem zbóż.
W dalszym ciągu bardzo duże ilości ziarna trafiają do nas z Ukrainy. W przypadku naszych rolników natomiast większość ziarna została zmagazynowana w oczekiwaniu na wyższe ceny.
- Plony, które gospodarze w tej chwili zebrali leżą w magazynie, bo cena, która teraz jest, to ich nie satysfakcjonuje. Widzieliby ceny, jakie były w lutym czy marcu, a to się na razie nie uda chociażby z uwagi, ze ruszył transport zboża drogą morską i na razie nie jest zakłócany, w związku z czym ceny na świecie się trochę wyciszyły i nic wielkiego się nie dzieje - dodaje Zbigniew Konarowski.
Ceny zbóż i rzepaku w skupach
Stawki w skupach za pszenicę konsumpcyjną wynoszą 1400 - 1560 zł/t, średnia to 1483 zł/t. Ceny pszenżyta wahają się między 1200 a 1320 zł/t, przy średniej 1261 zł/t. W przypadku żyta konsumpcyjnego rolnicy mogą otrzymać od 1070 do 1200 zł/t, średnia stanowi 1151 zł/t. Notowania jęczmienia oscylują w granicach 1000 a 1220 zł/t. Średnia za tonę to 1152 zł. Kukurydza skupowana jest w kwocie 1300 - 1420 zł/t, średnio za 1353 zł/t. Za tonę rzepaku pośrednicy płacą od 2800 do 2960 zł/t. Średnia to 2880 zł/t.
Przeczytaj również: Ceny trzody chlewnej [Sierpień 2022]
Słonecznik w skupach
Dużym zainteresowaniem w tym roku, jeśli chodzi o zasiewy, cieszył się słonecznik. Na jego zbiór musimy jeszcze trochę poczekać, natomiast zapytania o ceny w skupach pojawiają się dość często.
- Jeśli chodzi o słonecznik, to nadal nie ma ceny i nie ma parametrów. Pojawić może się w każdym momencie, a może być też tak, że dopiero znana będzie z chwilą zbioru. Cały czas też czekamy - dodaje przedstawiciel Transrolu.
Czy ceny zbóż i rzepaku wzrosną?
Skoro ceny ziarna zmieniają się codziennie, to jak przewidzieć co będzie dalej?
- Początek wojny spowodował, że ceny były wyższe niż teraz, w okresie żniw. Cały czas bardzo duże ilości zbóż napływają z Ukrainy : rzepaki, pszenica, jęczmienie i nadal kukurydza. Niektórzy rolnicy nie sprzedali zboża z zeszłego roku, ono zostało na magazynach, bo ceny były za niskie i na razie nie widzę, żeby to miało ruszyć do góry, ale chciałbym, że ceny dla rolników były wyższe - mówi przedstawiciel firmy Agrito, skupujący zboża.
O tym, co będzie się działo na rynku zbóż, ciężko też mówić Zbigniewowi Konarowskiemu. Nie takiego okresu żniw się spodziewał:
- Nie wiadomo, co będzie dalej. W tej chwili temat jest na tyle trudny, że nawet ciężko wyciągnąć jakiekolwiek wnioski. Tegoroczne żniwa były mało widoczne dla handlowców, niektórzy pewnie nie zdążyli się zorientować, że już jest po żniwach. Faktycznie zainteresowanie było i w tym roku jęczmieniem - kupiliśmy go więcej niż rok temu. Ale praktycznie jak skończył się jęczmień zimowy, to skończyło się wszystko. Jary się nie pojawił, żyto się nie pojawiło, tak samo pszenica i pszenżyto. Mówię „nie pojawił”, bo te ilości, co się pokazały, to w zasadzie są żadne ilości. Śladowe w stosunku do lat ubiegłych. Były momenty, że trochę było pytań, a teraz się nawet pytania skończyły.
AKTUALNE CENY ZBÓŻ I RZEPAKU W POSZCZEGÓLNYCH SKUPACH. KLIK