Ceny minimalne produktów rolnych. Jest odpowiedź Komisji Europejskiej
Rolnicy chcą, by ustalone zostały odgórnie przez ministerstwo rolnictwa ceny minimalne na poszczególne produkty rolne. Ma to wpłynąć na opłacalność produkcji rolnej.
Ceny minimalne produktów rolnych - czy zaczną obowiązywać?
Z wnioskiem o wprowadzenie w życie przepisów prawa regulujących kwestię minimalnych cen produktów rolnych do ministra rolnictwa zwróciła się Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza. W ten sposób uniknęłoby się sytuacji, w której rolnicy sprzedawaliby towar poniżej kosztów opłacalności.
Jak się okazuje w 2019 roku powstał projekt ustawy w tej sprawie. Mowa o projekcie ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
W dokumencie znalazły się zapisy, ktore zakładały możliwość ustalania przez ministra rolnictwa ceny referencyjnej określonego produktu. Zakup produktu rolnego poniżej ceny referencyjnej mógłby stanowić podstawę do zbadania przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy nie została nieuczciwie wykorzystana przewaga kontraktowa, co groziłoby wymierzeniem kary dla nabywcy.
- Propozycje zawarte w projekcie ustawy stanowiły pozytywną odpowiedź na postulaty zgłaszane przez producentów, w szczególności owoców miękkich - podaje ministerstwo rolnictwa.
Unia Europejska związała ministrowi rolnictwa ręce
Wydaje się, że pomysł dotyczący wprowadzenia minimalnych cen produktów rolnych jest jak najbardziej zasadny. Jednak, aby nowe przepisy mogły wejść w życie, projekt ustawy musiał trafić do Brukseli. Komisja Europejska w październiku 2019 roku przekazała opinię szczegółową do notyfikowanego dokumentu. Niestety wyraziła negatywne stanowisko w sprawie pomysłu wprowadzenia minimalnych cen produktów rolnych. Dlatego resort rolnictwa podjął decyzję o zaniechaniu dalszego procedowania prac nad projektem ustawy. Czym kierowała się Unia przy wyrażaniu opinii w sprawie minimalnych cen produktów rolnych?
- Komisja Europejska podkreśliła, że wszystkie elementy umów na dostawę produktów rolnych zawieranych przez producentów, odbiorców, przetwórców lub dystrybutorów, w tym elementy obejmujące cenę do zapłaty za dostawę, są swobodnie negocjowane między stronami - podaje resort rolnictwa.
Ministerstwo rolnictwa tłumaczy, że nie może wprowadzić nowych przepisów wbrew woli Komisji Europejskiej.
- Producenci rolni funkcjonują na jednolitym rynku unijnym regulowanym w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Przepisy polityki rolnej UE zobowiązują państwa członkowskie UE do respektowania jednolitych zasad wspólnej organizacji rynków rolnych i nie przyznają uprawnień do podejmowania na szczeblu krajowym samodzielnych decyzji o zastosowaniu mechanizmów interwencyjnych na rynkach rolnych wpływających na poziom cen skupu, np. wprowadzenia cen minimalnych, marż na produkty rolne. Przepisy Wspólnotowe nie pozwalają na zastosowanie tego typu rozwiązań przez kraj członkowski - tłumaczy resort rolnictwa.