Budowa obory w dwóch etapach. Warto?
Projekt związany z budową chlewni czy obory w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” można realizować w dwóch etapach. Czy warto inwestycję podzielić na części?
Wszystko zależy od tego, czy inwestycja jest skomplikowana i rozbudowana finansowo, czy z perspektywy danego rolnika wymaga jak najszybciej finalizacji. Zadanie można podzielić na część pierwszą, np. rozbudowę chlewni, a w drugiej skoncentrować się na jej wyposażeniu. Dla odciążenia finansowego gospodarstwa rolnik może zrealizować etap pierwszy, na który otrzyma zwrot, a gdy będzie posiadał środki - przystąpi do kolejnego etapu inwestycji. - Ale z drugiej strony może być na tyle finansowo sprawny i mieć taką presję czasu, że sfinalizuje wszystko na jednym etapie - wyjaśnia Marek Piślewski z Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Poznaniu.
Inwestycję jednoetapową należy zrealizować w okresie 2 lat od momentu podpisania umowy, a inwestycję dwuetapową - w okresie 3 lat od podpisania umowy.
Jeśli ktoś zdecyduje się na rozbicie zadania na dwa etapy, musi spełnić warunek - wartość przeprowadzonej inwestycji w drugim etapie nie może być niższa niż 25 procent. - Zapis ten powstał po to, by uniknąć fikcyjnych podziałów - dodaje Marek Piślewski.