Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2017 [ZDJĘCIA]
Laureatami na szczeblu wojewódzkim w Wielkopolsce w konkursie „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” zostali w kolejności:
I miejsce - Jolanta i Paweł Tomczyk z miejscowości Skrajnia (gmina Blizanów, pow. kaliski) - nagrodą była kosiarka spalinowa
II miejsce - Małgorzata i Przemysław Nowakowie z miejscowości Mądre - nagrodą była myjka wysokociśnieniowa
III miejsce - Wioletta i Witold Słowińscy z miejscowości Morzyczyn - nagrodą była myjka wysokociśnieniowa
IV miejsce - Barbara i Leszek Andrzejewscy z miejscowości Ziemlin - nagrodą była myjka wysokociśnieniowa
V miejsce - Agnieszka i Piotr Skrentny z miejscowości Kiełpin - nagrodą była myjka wysokociśnieniowa
Etap wojewódzki XV edycji Konkursu na "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" został poprzedzony eliminacjami regionalnymi. W całej Wielkopolsce do konkursu przystąpiły 64 gospodarstwa, z których wyłoniono zwycięzców etapów regionalnych
Laureatami etapu regionalnego – poznańskiego, (do którego przystąpiło 9 gospodarstw) zostały następujące gospodarstwa, wg kolejności przyznanych miejsc:
1. W miejscowości Mądre (pow. średzki), którego właścicielami są Małgorzata i Przemysław Nowakowie. W gospodarstwie na 36,5 ha prowadzona jest produkcja roślinna: uprawa zbóż, cebuli, buraków, ziemniaków.
2. W miejscowości Doły (pow. grodziski), którego właścicielami są Karolina i Damian Nowakowie. W gospodarstwie 45,3 ha prowadzona jest uprawa zbóż, rzepaku, buraka i kukurydzy oraz hodowla bydła opasowego i trzody chlewnej.
3. W miejscowości Czeszewo (pow. wrzesiński), którego właścicielami są Małgorzata i Jan Bernacik. W gospodarstwie o pow. 6,28 ha prowadzona jest hodowla trzody chlewnej oraz zbóż paszowych.
4. Ponadto komisja postanowiła przyznać wyróżnienie dla gospodarstwa w miejscowości Kowalewo 2 (pow. grodziski), którego właścicielami są Sylwia i Krzysztof Mocek. W gospodarstwie o powierzchni 20,17 ha prowadzona jest hodowla bydła oraz uprawa zbóż, lucerny i kukurydzy.
Laureatami etapu regionalnego – konińskiego, (do którego przystąpiło 8 gospodarstw) zostały następujące gospodarstwa, wg kolejności przyznanych miejsc:
1. W miejscowości Morzyczyn 41 (pow. koniński), którego właścicielami są Wioletta i Witold Słowińscy. W gospodarstwie o pow. 40,88 ha głównym kierunkiem produkcji jest uprawa warzyw: pomidorów gruntowych, cebuli.
2. W miejscowości Jaroszewice Rychwalskie (pow. koniński), którego właścicielami są Ewelina i Wojciech Jagodzińscy. W gospodarstwie o pow. 18,39 ha prowadzona jest uprawa zbóż (żyto, owies).
3. W miejscowości Psary (pow. turecki), którego właścicielami są Daria i Waldemar Witczakowie. W gospodarstwie o pow. 27,47 ha prowadzona jest hodowla bydła opasowego oraz uprawa zbóż.
4. Ponadto komisja postanowiła przyznać wyróżnienie dla gospodarstwa w miejscowości Warenka 19 (pow. turecki), którego właścicielem jest Łukasz Szymański. W gospodarstwie o powierzchni 34,12 ha prowadzona jest hodowla bydła mlecznego oraz produkcja roślinna na potrzeby gospodarstwa.
Laureatami etapu regionalnego – ostrowskiego, (do którego przystąpiło 21 gospodarstw) zostały następujące gospodarstwa, wg kolejności przyznanych miejsc:
1. W miejscowości Skrajnia 11A (pow. kaliski) – gospodarstwo Nowe Grądy, którego właścicielami są Jolanta i Paweł Tomczykowie. W 73-ha gospodarstwie na 11 ha prowadzona jest uprawa pomidora szklarniowego. Pozostały areał zajmują uprawy zbóż.
2. W miejscowości Dąbrowa (pow. jarociński), którego właścicielem jest Joanna Mikołajczak. W gospodarstwie na 13,38 ha prowadzona jest hodowla bydła opasowego
i trzody chlewnej oraz uprawa zbóż.
3. W miejscowości Topola Mała (pow. ostrowski), którego właścicielem jest Grzegorz Majchrzak. W gospodarstwie na powierzchni 45 ha prowadzona jest hodowla trzody chlewnej oraz uprawa zbóż.
4. Ponadto komisja postanowiła przyznać wyróżnienie dla gospodarstwa w miejscowości Masanów (pow. ostrowski), którego właścicielem jest Stanisław Gąsiorek. Na 65 ha prowadzona jest hodowla bydła mlecznego i produkcja jałówek oraz uprawa kukurydzy i zbóż.
Laureatami etapu regionalnego – pilskiego, (do którego przystąpiło 8 gospodarstw) zostały następujące gospodarstwa, wg kolejności przyznanych miejsc:
1. W miejscowości Kiełpin (pow. złotowski), którego właścicielami są Agnieszka i Piotr Skrentny. W gospodarstwie o pow. 668 ha prowadzona jest produkcja roślinna oraz hodowla trzody chlewnej.
2. W miejscowości Tarnówko (pow. czarnkowsko-trzcianecki), którego właścicielem jest Krystian Szyler. W gospodarstwie o pow. 39,72 ha prowadzona jest hodowla trzody chlewnej oraz produkcja roślinna.
3. W miejscowości Nieżychowo (pow. pilski), którego właścicielami są Mirosława i Jerzy Karowscy. W gospodarstwie o pow. 30 ha prowadzona jest hodowla bydła mlecznego, opasów oraz uprawa zbóż i kukurydzy.
4. Ponadto komisja postanowiła przyznać wyróżnienie dla gospodarstwa w miejscowości Szamoty (pow. chodzieski), którego właścicielem jest Karol Twardowski. W gospodarstwie o pow. 74 ha prowadzona jest hodowla trzody chlewnej oraz produkcja roślinna.
Laureatami etapu regionalnego – rawickiego, (do którego przystąpiło 13 gospodarstw) zostały następujące gospodarstwa, wg kolejności przyznanych miejsc:
1. W miejscowości Ziemlin (pow. gostyński), którego właścicielami są Barbara i Leszek Andrzejewscy. W gospodarstwie o pow. 34,97 ha prowadzona jest hodowla bydła mlecznego oraz produkcja roślinna na potrzeby gospodarstwa.
2. W miejscowości Poświętno (pow. wolsztyński), którego właścicielami są Anna i Tomasz Szwarc. W gospodarstwie o pow. 10,82 ha prowadzona jest produkcja roślinna oraz dział specjalny produkcji rolnej - uprawa pieczarek.
3. W miejscowości Bułaków (pow. gostyński), którego właścicielami są Wioletta i Ryszard Pachurkowie. W gospodarstwie o pow. 15,69 ha prowadzona jest hodowla bydła oraz produkcja roślinna.
4. Ponadto komisja postanowiła przyznać wyróżnienie dla gospodarstwa w miejscowości Drzęczewo Pierwsze 1 (pow. gostyński), którego właścicielami są Elżbieta i Jan Wujczakowie. Posiadają gospodarstwo o pow. 82,21 ha.