Będą zmiany w waloryzacji emerytur rolniczych? Rolnicy na tym skorzystają?
Obecnie obowiązujące zasady waloryzacji emerytur w KRUS nie są korzystne dla rolników. Czy to się wkrótce zmieni?
KRUS. Waloryzacja emerytur nie sprzyja rolnikom
Podwyżka miała wynieść 7%, w rezultacie wielu rolników - emerytów otrzymało świadczenie wyższe tylko o kilka lub kilkanaście złotych. Tak w skrócie można opisać przebieg tegorocznej waloryzacji emerytur w KRUS. Według środowiska rolniczego zasady, zgodnie z którymi podwyższana jest wysokość świadczenia, nie są korzystne dla branży rolnej.
Dlaczego tak jest? Wysokość świadczenia lub jego określonej części ustala się za pomocą wskaźnika wymiaru, jeżeli przewiduje to ustawa lub jeżeli wysokość ta pozostaje w stałym stosunku do wysokości emerytury podstawowej, a świadczenie nie ma charakteru jednorazowego (dotyczy wszystkich emerytur i rent rolniczych).
- Obecnie w systemie powszechnym waloryzacja emerytury polega na podwyższeniu otrzymywanej przez emeryta emerytury brutto o określony wskaźnik waloryzacji, natomiast w systemie ubezpieczenia rolniczego KRUS waloryzacja odbywa się w bardziej skomplikowany sposób. Wyliczenie kwoty brutto emerytury zwaloryzowanej odbywa się poprzez przemnożenie podstawowej emerytury rolniczej poprzez wskaźnik waloryzacji, a następnie poprzez wskaźniki wymiaru świadczenia odpowiednie dla części składkowej i uzupełniającej. Części te są natomiast ustalane odrębnie dla każdego świadczeniobiorcy w oparciu o okresy podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu - podała Teresa Hałas, przewodnicząca związku NSZZ RI „Solidarność”.
KRUS. Emerytury rolnicze w 90% składają się z dotacji z budżetu państwa
O wprowadzenie zmian w sposobie naliczania waloryzacji emerytur rolniczych do ministerstwa rolnictwa zwróciły się Izby Rolnicze.
Jest nadzieja, że waloryzacja będzie naliczana w sposób bardziej sprzyjający rolnikom. Jak wyjaśnił resort rolnictwa, obecnie analizowana jest możliwość zmiany zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych.
- Kwestia waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest jednak złożonym zagadnieniem. Ewentualne zmiany zasad jej przeprowadzania, wymagają przed rozpoczęciem procesu legislacyjnego, pogłębionych prac analityczno-studialnych. Trzeba pamiętać, że składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe tylko w niewielkim procencie pokrywają wydatki na obecne świadczenia z ubezpieczenia, a samo rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe w ponad 90 % składa się z dotacji z budżetu państwa - zaznaczyło ministerstwo rolnictwa.
Emeryt - rolnik będzie mógł nadal prowadzić gospodarstwo
Dodatkowo ministerstwo rolnictwa podało, że parlament zakończył już procedowanie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w której usunięto dotychczasowy warunek zaprzestania działalności rolniczej, jeśli emeryt rolniczy chciał otrzymać świadczenie w całej wysokości. Jeszcze w tym roku ministerstwo zamierza opracować nowe zasady waloryzacji świadczeń emerytalnych.
Czytaj także: Emerytura rolnicza 2022. Rolnicy na emeryturze będą mogli prowadzić gospodarstwa
Emerytury rolnicze. 13 i 14 emerytura dla rolników
- Warto nadmienić przy tej okazji, że rolnicy oprócz waloryzacji świadczeń, otrzymają także w bieżącym roku 13 i 14 emeryturę, a świadczenia, które nie przekraczają 2500 zł są nieopodatkowane - dodał resort rolnictwa.