ARiMR wypłaca pieniądze. Wiemy, ile środków trafiło do rolników

W tym celu zapoznaliśmy się dobrze z komunikatem w tej sprawie, opublikowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dopłaty do materiału siewnego. Ile pieniędzy na kontach rolników?
Złożonych zostało przeszło 43 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego, a pieniądze wpłynęły do tej pory (stan na dzień 22 lipca) na konta niemal 18 tys. rolników.
- Dotychczas przekazaliśmy 20 mln zł. Wypłaty rozpoczęliśmy tydzień po rozpoczęciu naboru, więc rolnicy, którzy nie zwlekali ze złożeniem wniosków, szybko otrzymali wsparcie. Kolejne płatności są realizowane sukcesywnie - informuje Wojciech Legawiec, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Dopłaty do materiału siewnego. Jakich gatunków?
O zwrot części kosztów zakupu materiału siewnego w kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach pomocy de minimis można się było ubiegać od 25 maja do 10 lipca 2025 r.
- Wsparcie dotyczy zbóż (jęczmienia; owsa nagiego, szorstkiego, zwyczajnego; pszenicy twardej, zwyczajnej, orkisz; pszenżyta; żyta), roślin strączkowych (bobiku, grochu siewnego rolniczego; łubinu białego, wąskolistnego, żółtego; soi; wyki siewnej) oraz ziemniaków - wylicza Agencja.
Zaznacza jednocześnie, że minimalna powierzchnia działki, do której można otrzymać wsparcie, wynosi 0,1 ha. Całkowita kwota pomocy de minimis przyznana jednemu producentowi rolnemu nie może jednak przekroczyć wysokości 50 tys. euro w okresie trzech minionych lat.
- Co ważne, nie można jednocześnie otrzymać pomocy do materiału siewnego z budżetu państwa oraz w ramach ekoschematu. Pomoc nie przysługuje również producentom rolnym objętym sankcjami przyjętymi przez Unię Europejską oraz do upraw przeznaczonych na przedplon i poplon - uczula ARiMR.