100 tys. euro rocznie dla grup producentów rolnych. Na co takie wsparcie?
To już ostatni moment na złożenie wniosków o pomoc dla grup producentów
Tylko do 31 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Rolnicy decydujący się na wspólne działanie mogą liczyć nawet na 100 tys. euro rocznie przez pierwsze pięć lat działalności.
WNIOSKI W ARiMR - JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
Wnioski o przyznanie dofinansowania należy składać do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR. Można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP albo przesłać przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej lub złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, np. za pośrednictwem wrzutni.
SKORZYSTAJĄ GRUPY PRODUCENTÓW ROLNYCH, ORGANIZACJE PRODUCENTÓW
Beneficjentami wsparcia mogą być nowe grupy producentów rolnych uznane od 18 sierpnia 2020 r. Muszą się one składać z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. O dofinansowanie mogą starać się również organizacje producentów uznane na podstawie ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Pomoc nie jest przeznaczona dla producentów drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.
WSPARCIE DLA GRUP PRODUCENTÓW ROLNYCH - ILE WYNIESIE?
Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat działania grupy lub organizacji producentów liczonych od dnia jej uznania. Wsparcie stanowi procentowy ryczałt od wartości przychodów netto grupy lub organizacji producentów i wynosi odpowiednio: w pierwszym roku - 10 proc. przychodów netto, w drugim - 9, w trzecim - 8, w czwartym - 7 i w piątym - 6. Maksymalny limit pomocy to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu przyznania wsparcia.
W ramach PROW 2014-2020 sfinalizowano do tej pory osiem naborów wniosków o wsparcie finansowe na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. Łącznie wpłynęło 487 wniosków. Dla 464 z nich ARiMR wydała decyzję o przyznaniu pomocy na kwotę blisko 632 mln zł.
Więcej informacji - otwórz
Wniosek o pomoc i inne dokumenty - otwórz