ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty. Pula środków to 80 mln zł

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o rozpoczęciu naboru wniosków o dofinansowanie na utrzymanie pszczół w okresie bezpożytkowym. Wnioski można składać do 31 maja 2025 roku.
Dofinansowanie na utrzymanie pszczół. Komu przysługuje?
Dopłaty są przeznaczone dla pszczelarzy wpisanych do ewidencji producentów. Wymogiem jest prowadzenie działalności nadzorowanej w zakresie utrzymywania pszczół, a owady muszą być wpisane do rejestru weterynaryjnego. Jak informuje ARIMR, pomoc finansową może otrzymać pszczelarz:
- któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, tzw. numer EP,
- który prowadzi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Czytaj też: Dopłaty do wapnowania 2025: Na razie tylko dla rolników w jednym województwie
Jaka jest wysokość dofinansowania?
Wsparcie ma charakter pomocy de minimis. Dofinansowanie, tak jak w poprzednich latach, wynosi 50 zł do każdej przezimowanej rodziny pszczelej. Stawka ta będzie więc pomnożona przez liczbę utrzymywanych rodzin pszczelich. Na dopłaty przeznaczono 80 mln zł. Jeśli zainteresowanie dopłatami spowoduje przekroczenie puli środków, przewidziano zastosowanie współczynnika korygującego.
Środki będą wypłacane na rachunek pszczelarza wpisany w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Dlatego ważne jest, aby dane w systemie ewidencji producentów były aktualne.
Jak ubiegać się o dopłaty?
Nabór wniosków prowadzony jest przez biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je składać do końca maja. Oprócz wniosku w dokumentacji powinny się znaleźć także załączniki:
- wydane w 2025 roku zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii o wpisaniu pszczelarza do rejestru oraz o liczbie pni pszczelich,
- zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis - o ile w treści wniosku nie złożono oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis,
- w przypadku braku tzw. numeru EP, należy dołączyć wypełniony i podpisany wniosek o wpis do EP.
Wnioski można składać:
- osobiście w biurach powiatowych ARiMR,
- za pośrednictwem platformy ePUAP,
- za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl,
- lub wysłać za pośrednictwem poczty
Czytaj też: Renta wdowia dla rolników. KRUS wyjaśnia ważną kwestię dotyczącą wniosków
W przypadku składania wniosku przez platformę ePUAP lub mObywatel, należy starannie wskazać dane właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy biura powiatowego ARiMR. Trzeba również pamiętać, że jest wtedy konieczne podpisanie podpisem elektronicznym zarówno pliku wniosku o udzielenie pomocy, jak i plików załączników do wniosku (np. zeskanowanego zaświadczenia powiatowego lekarza weterynarii).
Wzór wniosku jest dostępny na stronie ARiMR, w zakładce Pomoc dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich. W razie pytań, pomoc można uzyskać w palcówkach ARiMR i pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84.