ARiMR informuje. Ten nabór rozpoczął się 1 kwietnia

Pomoc pochodzi z budżetu państwa. Na ten cel - dokładnie na utrzymanie pszczół w okresie bezpożytkowym - przeznaczono 80 mln zł.
Dla kogo pomoc?
Dopłaty są przeznaczone dla pszczelarza wpisanego do ewidencji producentów.
-
któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, tzw. numer EP
-
który prowadzi działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół wpisanych do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
Na jaką stawkę pomocy można liczyć?
- O dofinansowanie, które - tak jak w poprzednich latach - wynosi 50 zł do każdej przezimowanej rodziny pszczelej, będzie się można ubiegać do końca maja - informuje ARiMR.
Zaznacza, że jeśli zainteresowanie tymi dopłatami spowoduje przekroczenie puli środków, zostanie zastosowany współczynnik korygujący.
Gdzie i jak należy składać dokumenty?
Nabór tradycyjnie obsługują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można dostarczać bezpośrednio do placówek, wysyłać rejestrowaną przesyłką pocztową albo przy użyciu platformy ePUAP lub usługi mObywatel.
W składanej dokumentacji, oprócz wniosku, powinny się znaleźć także załączniki, czyli:
-
wydane w 2025 roku zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce prowadzenia pasieki o wpisaniu pszczelarza do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, oraz o liczbie pni pszczelich,
-
zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis - o ile w treści wniosku nie złożono oświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis,
-
w przypadku braku tzw. numeru EP, należy do wniosku dołączyć wypełniony i podpisany wniosek o wpis do EP.
- Tagi:
- pszczelarze
- ARiMR
- dopłata