7 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli wichura nawiedziła twoje gospodarstwo
Huragan, grad czy deszcze nawalne nawiedziły twoje gospodarstwo? Możesz ubiegać się o wsparcie na odtworzenie sadu czy zakup zniszczonych przez kataklizmy maszyn rolniczych.
ARiMR już po raz kolejny uruchomiła nabór wniosków o pomoc na odtworzenie produkcji rolnej. Potrwa on od 6 do 20 listopada.
7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz otrzymać pieniądze z ARiMR:
1. Musisz wykazać, że twoje gospodarstwo ucierpiało w wyniku przynajmniej jednej z tych klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna.
2. Do strat w gospodarstwie powinno dojść w tym roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w roku poprzedzającym rok, w którym składany jest wniosek.
3. Straty w gospodarstwie: uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich, czy rybach powinny wynieść w wysokości co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie.
4. Wysokość poniesionych strat, jakie powstały w gospodarstwie rolnika, powinna określić komisja powołana przez wojewodę.
5. Wnioski o taką pomoc musisz złożyć w oddziale regionalnym ARiMR, bądź za pośrednictwem biura powiatowego Agencji lub wysłać je rejestrowaną przesyłką pocztową w terminie do 20 listopada.
6. Maksymalnie możesz otrzymać 300 tys. zł, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowalnych.
7. Pomoc może być przyznana np. na odtworzenie plantacji wieloletnich czy sadów. Dofinansowanie można również otrzymać na zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych w miejsce tych, które zostały zniszczone w wyniku klęsk żywiołowych, zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich, w przypadku utraty zwierząt oraz odbudowę zniszczonych budynków (z wyłączeniem budynków, do których rolnik jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia obowiązkowego) lub budowli w miejsce tych, które zostały zniszczone.
Czytaj także: Pomocnik rolnika - trzeba będzie odprowadzić składki do KRUS