588 milionów złotych we wnioskach. Minister się mylił
Nabór wniosków na wymianę pokrycia dachowego zakończył się 15 listopada. Zarejestrowano 47 tysięcy aplikacji. A ministerstwo rolnictwa w dalszym ciągu nie zajęło stanowiska wobec problemu samodzielnego demontażu dachu z azbestu.
Wartość wniosków przekroczyła budżet, kolejnych naborów nie będzie
Podczas wczorajszej konferencji prasowej minister rolnictwa podsumował nabór wniosków na wymianę dachu z KPO. Do 15 listopada, czyli do daty zakończenia naboru, zostało złożonych 47 tys. wniosków na łączną kwotę 588 milionów złotych.
- Kwota przekracza wielokrotnie przeznaczone środki finansowe na pierwszy nabór, ale oczywiście może mniej przekracza kwotę finansową przeznaczoną w ogóle na pokrycia dachowe we wszystkich naborach – powiedział minister Kowalczyk i dodał – Kwota przewidywana była na około 350 milionów złotych. Stąd pragnę uspokoić wszystkich tych, którzy te wnioski złożyli, że postaramy się, dokonać przesunięcia z innych działań w ramach Krajowego Planu Odbudowy na środki finansowe na pokrycia dachowe, tym samym uzupełniając te potencjalnie brakujące środki.
Z związku z wyczerpaniem całościowego limitu przeznaczonego na wymianę pokrycia dachowego już dziś można powiedzieć, że następnych naborów raczej nie będzie.
Samodzielny demontaż eternitu – zdecydowanie zabroniony
W artykule "Rolnik sam zdejmie eternit z dachu. No i jest problem" (artykuł możesz przeczytać tutaj) napisaliśmy, że samodzielne usuwanie eternitu z dachu jest nielegalne. Jak informowali nas zaniepokojeni czytelnicy, byli często wprowadzani w błąd przez urzędników, którzy nie znają przepisów, a przez to narażają rolników dokonujących samodzielnego demontażu na konflikt z prawem. W tak ważnej kwestii mylił się również minister rolnictwa, który zapytany, czy jest konieczność demontażu dachu azbestowego przez wykwalifikowaną firmę, na spotkaniu z rolnikami w Jarocinie (woj. wielkopolskie), odpowiedział:
- Nie. Ważne jest, że nie wolno tego eternitu wyrzucić byle gdzie - stwierdził wicepremier Kowalczyk
Gdy jednak przedstawiliśmy mu wytyczne rozporządzenia w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (artykuł opisujący te wytyczne przeczytasz tutaj), zadeklarował wystąpienie o interpretację zapisów dotyczących zdejmowania azbestu. Nie czekając na odpowiedź ministerstwa rolnictwa, poprosiliśmy o potwierdzenie stanowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, który już w 2011 r. informował m.in. o zasadach postępowania przy demontażu azbestowego dachu.
Inspektorat Ochrony Środowiska ostatecznie potwierdza
Obowiązujący akt prawny, czyli rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest, bezwzględne i jasno określa, że zdjęcie eternitu z dachu wymaga odpowiednich pozwoleń oraz właściwego postępowania.
- W kwestii dotyczącej demontażu dachu wykonanego z azbestu informujemy, że właściciel budynku nie może samowolnie dokonywać demontażu dachu wykonanego z azbestu, chyba, że posiada wymagane uprawnienia do realizacji tego typu prac – odpowiada nam Artur Brandysiewicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.
Ostateczne stanowisko nie pozostawia żadnych wątpliwości. W trosce o własne zdrowie, o przestrzeganie przepisów, musimy skorzystać z profesjonalnej firmy, która zdejmie dach azbestowy.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czyli podmiot realizujący „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” podkreśla, że:
- Wszelkie prowadzone działania muszą pozostawać w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa - informuje nas Ewelina Steczkowska, rzecznik prasowy NFOŚiGW.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
O ważnych wskazówkach dotyczących wymiany dachu z azbestu pisaliśmy tutaj