Powiększono strefę ASF w Wielkopolsce
Restrykcje związane z wystąpieniem wirusa ASF dotykają coraz większej liczby rolników.
Główny Inspektorat Weterynarii poinformował 25 listopada o Decyzji Wykonawczej KE w sprawie wyznaczenia nowych stref ASF. Skutkuje to zwiększeniem strefy żółtej (ochronnej) w woj. wielkopolskim.
Strefa żółta
- w województwie wielkopolskim:
- gmina Wijewo i Włoszakowice w powiecie leszczyńskim,
- powiat wolsztyński,
- gmina Zbąszyń w powiecie nowotomyskim,
- gminy Rakoniewice i Wielichowo w powiecie grodziskim.
- w województwie lubuskim:
- gminy Szlichtyngowa i Wschowa w powiecie wschowskim,
- gminy Kożuchów i Nowe Miasteczko w powiecie nowosolskim,
- gminy Babimost, Sulechów, Czerwieńsk, Świdnica i Nowogród Bobrzański w powiecie zielonogórskim,
- powiat miejski Zielona Góra,
- gminy Niegosławice, Brzeźnica, Szprotawa, część gminy Żagań położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12, część gminy Małomice położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 w powiecie żagańskim,
- gminy Zbąszynek, Szczaniec, Świebodzin i Skąpe w powiecie świebodzińskim,
- w województwie dolnośląskim:
- gminy Głogów z miastem Głogów, Pęcław, Jerzmanowa i Żukowice w powiecie głogowskim,
- gminy Gaworzyce, Grębocice i Radwanice oraz część gminy Przemków położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 12 w powiecie polkowickim,
- gmina Niechlów w powiecie górowskim.
Strefa czerwona
- w województwie lubuskim:
- gmina Sława w powiecie wschowskim,
- gminy Kolsko, Siedlisko, Otyń, Bytom Odrzański i Nowa Sól w powiecie nowosolskim,
- gminy Bojadła, Trzebiechów, Zabór i Kargowa w powiecie zielonogórskim,
- w województwie dolnośląskim:
- gmina Kotla w powiecie głogowskim.
W poniedziałek odbyło się spotkanie Wielkopolskiej Izby Rolniczej z łowczymi z poszczególnych okręgów łowickich w Wielkopolsce. W spotkaniu wziął również udział Tomasz Wielich, zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z Poznania.
Jak podał Tomasz Wielich, wirus zdaje się przemieszczać w kierunku zachodnio-północnym. Rozpoczęła się budowa ogrodzenia wzdłuż granicy województw lubuskiego oraz wielkopolskiego.
Wielkopolska Izba Rolnicza komentuje jednak, że nie poszukano dotąd źródła finansowania budowy ogrodzenia. Podniesiono też kwestię jego skuteczności w zatrzymaniu migracji zwierząt. Pan Doktor Wielich zapewnił nas, że ogrodzenie będzie budowane wzdłuż szlaków komunikacyjnych asfaltowych, tak aby można było kontrolować jego stan - tlumaczy Wielkopolska Izba Rolnicza.
Jak dalej podaje WIR, sporo kontrowersji na spotkaniu wzbudził zakaz polowań zbiorowych wprowadzony decyzją Głównego Lekarza Weterynarii do momentu ukończenia budowy płotu.
- Ze względu na ten zakaz myśliwi byli zmuszeni do odwołania szeregu takich polowań, które miały odbyć się w czasie minionego weekendu. Jak podkreślono polowania grupowe są najbardziej skutecznym sposobem redukcji populacji dzika. Argument, że polowania grupowe powodują rozpierzchnięcie się zwierzyny jest nie do końca trafny w sytuacji kiedy myśliwi czy wojsko i tak przeszukują teren w poszukiwaniu martwych zwierząt. Należy jak najszybciej zezwolić myśliwym polować z użyciem, nie tylko noktowizora, ale również tłumika. Konieczne jest rozwiązanie sprawy patrochów i ich utylizacji w okresie mroźnej zimy, kiedy ich zakopanie będzie utrudnione - stwierdza WIR.
Co ważne, udało się dostosować poznańskie laboratorium do badań na obecność wirusa ASF. Dobrą wiadomością jest także to, że pozyskano chłodnie, które zostały zlokalizowane w gminach w strefie żółtej.
Jakie obowiązki spadają na producentów trzody chlewnej ze strefy żółtej?
Tomasz Wielich wyjaśnił, że niepotrzebne są badania na obecność wirusa przy sprzedaży trzody chlewnej ze strefy żółtej na rynek krajowy. W takim przypadku obowiązują tylko zmodyfikowane świadectwa weterynaryjne wystawione przez lekarza weterynarii na 24 h przed odstawą.