Zakup ciągnika z unijną dotacją. ARIMR wyjaśnia zasady
Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność - to nazwa interwencji, która znalazła się w PS WPR 2023 – 2027, a dotyczy dotacji do inwestycji w gospodarstwach rolnych. W tym miesiącu uruchomiono nabór na dwa spośród czterech obszarów.
Jakie obszary znajdują się w interwencji Konkurencyjność?
Obszar A to operacje dotyczące produkcji zwierzęcej polegające na stosowaniu rozwiązań rolnictwa precyzyjnego w budynkach lub budowlach służących do produkcji zwierzęcej.
Obszar B związany jest z produkcją ekologiczną.
Obszar C to operacje dotyczące produkcji rolnej prowadzonej w gospodarstwie polegające na zwiększaniu dochodowości produkcji poprzez bezpieczne dla konsumenta i efektywne przedłużanie trwałości produktów, przechowalnictwo oraz lepsze przygotowanie do sprzedaży (w tym sprzedaży bezpośredniej), operacje polegające na budowie lub modernizacji budynków lub budowli lub zakupie nowego sprzętu do: przygotowywania, przechowywania, czyszczenia, sortowania, kalibrowania, konfekcjonowania produktów rolnych.
Obszar D to inwestycje dotyczące produkcji roślinnej i zakupu maszyn do zbioru.
Zakup ciągnika z dotacją ARIMR – musi przyczyniać się do poprawy konkurencyjności gospodarstwa
Do 30 grudnia wnioski do ARIMR mogą składać rolnicy kwalifikujący się do pomocy w ramach obszarów: B i C. Jak już wielokrotnie informowaliśmy, w wykazie inwestycji, które wraz z dotacją mogą przeprowadzić rolnicy ekologiczni w swych gospodarstwach, znalazł się ciągnik rolniczy.Kwota, jaką maksymalnie może otrzymać rolnik na traktor to 300 000 zł.
ARIMR wyjaśnia jednak, że w przypadku ubiegania się o wsparcie do zakupu ciągnika rolniczego, należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Operacja musi dotyczyć produkcji ekologicznej i musi przyczyniać się do poprawy konkurencyjności gospodarstwa rolnego i jego zorientowania na rynek w wyniku jego restrukturyzacji.
„Przez restrukturyzację rozumie się zmiany w gospodarstwie, które mają na celu poprawę jego konkurencyjności i zwiększenie jego rentowności z uwzględnieniem zmian w otoczeniu oraz dokonywane są z uwzględnieniem wewnętrznych potrzeb danego gospodarstwa” – wyjaśnia ARIMR.
Inwestycja, w okresie 5 lat od dnia przyznania pomocy musi doprowadzić do wzrostu wartości dodanej brutto (GVA) w gospodarstwie co najmniej o 10% w odniesieniu do roku wyjściowego w wyniku co najmniej jednego z określonych działań takich jak:
- racjonalizacja technologii produkcji,
- wprowadzenie nowoczesnych, w tym cyfrowych, technologii lub innowacji,
- zmiana profilu produkcji,
- poprawa jakości produkcji,
- zwiększenie wartości dodanej produktu.
Dopłaty 2024. Padł rekord! Takich pieniędzy jeszcze nie było