Ten rzecznik będzie chronił praw rolników. Jakie będzie miał kompetencje?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Docelowo ma on być Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i obejmować swoją opieką także rolników.
Rzecznik Praw Przedsiębiorców będzie zajmował się sprawami rolników
Na etapie konsultacji społecznych jest rządowy projekt ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Nowelizacja zakłada wiele modyfikacji w zakresie zwiększenia kompetencji organu, który w tej chwili reprezentuje mikro-, małe i średnie podmioty. Jest jednak propozycja, by instytucja ta chroniła wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ich wielkości oraz zyskała większe uprawnienia w zakresie opiniowania i inicjowania zmian w prawie, a także w mediacjach administracyjnych. Dodatkowo ma zajmować się także sprawami dotyczącymi rolników.
- Ochroną rzecznika będą objęci nie tylko mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, ale również duzi przedsiębiorcy, także rolnicy, którzy prowadzą obecnie działalność gospodarczą, a którzy z mocy obowiązującej ustawy są wyłączeni i nie możemy im udzielać pomocy – powiedziała agencji Newseria Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Rolnicy będą mieli dostęp do pomocy instytucjonalnej?
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, rozszerzenie zakresu interwencji Rzecznika o sprawy dotyczące rolników, pozwoli na wzmocnienie ich pozycji w postępowaniach oraz zapewni im realny dostęp do pomocy instytucjonalnej w sytuacjach wymagających ochrony interesu publicznego lub jednostkowego.
"Takie rozwiązanie pozwoli również na uniknięcie konieczności każdorazowego rozstrzygania wątpliwości prawnych co do statusu prawnego rolników przed podjęciem w ich sprawie czynności przez Rzecznika" - wskazuje pomysłodawca ustawy.
Projekt ustawy, jak czytamy w komunikacie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, powstał na podstawie doświadczeń zebranych przez ostatnie siedem lat.
- Rzecznik Przedsiębiorców jako rozwinięcie instytucji Rzecznika MŚP jest rozwiązaniem osadzonym w strukturze państwa, przetestowanym w praktyce oraz wysoko ocenianym przez środowiska gospodarcze - wyjaśnia dalej organ.
Jak zakłada nowela,organ uzyska dodatkowo możliwość powoływania pełnomocników, w tym ds. Unii Europejskiej, co pozwoli być na bieżąco z wydarzeniami z Brukseli. Ustawa przewiduje także rozszerzenie współpracy z instytucjami unijnymi w celu ochrony praw przedsiębiorców - donosi Newseria.
Aprobatę, co do zmian zawartych w tym projekcie rozporządzenia, poparły organizacje pracodawców, wchodzące w skład Rady Gospodarczej przy Rzeczniku MŚP.
Kim jest Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców?
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa, rzecznik jest powoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki, na sześcioletnią kadencję i w tym czasie podejmuje działania na rzecz ochrony interesów przedsiębiorców. Do kompetencji Rzecznika należy m.in.:
- podejmowanie interwencji w indywidualnych sprawach, np. przez przystąpienie do postępowania administracyjnego, w tym podatkowego albo wniesienie skargi do sądu administracyjnego,
- opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących interesów przedsiębiorców oraz zasad podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- występowanie do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej albo wydanie lub zmianę innych aktów normatywnych w sprawach dotyczących działalności gospodarczej,
- wspieranie mediacji pomiędzy przedsiębiorcami a organami administracji,
- współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi,
- zwracanie się do odpowiednich organów, organizacji i instytucji z wnioskami o podjęcie innych działań mogących wpływać pozytywnie na prawa i interesy przedsiębiorców.
Rzecznik praw rolników prawdopodobnie od 2026 roku
Uwagi do projektu ustawy o zmianie przepisów o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców można składać do 25 lipca br.
Przewiduje się, że projekt wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku.
- Tagi:
- prawa rolników