Spada zainteresowanie premią dla młodych rolników?
Wymogi punktowe warunkujące przystąpienie do programu Premie dla młodych rolników, zdaniem Lubelskiej Izby Rolniczej, są trudne do spełnienia. Samorząd wystąpił do ministerstwa rolnictwa o wprowadzenie modyfikacji w kryteriach przyznawania pomocy.
Spełnienie warunków, w opinii LIR, jest szczególnie kłopotliwe przy braku przekazania gospodarstwa w całości.
- Samo przekazanie gospodarstwa z rodziców na dzieci staje się problematyczne w momencie nieosiągnięcia wieku emerytalnego przez rodziców, a podleganiem beneficjenta ubezpieczeniu w ZUS. Zostawienie na własność maksymalnej możliwej powierzchni przez rodzica (0,5ha) uniemożliwia korzystania z ubezpieczenia w KRUS - komentuje Lubelska Izba Rolnicza.
Według samorządu sensownym wydaje się więc rozwiązanie przyznawania punktów wynikającą z różnicy wieku dziecka i rodzica przekazującego największy areał.
- Przekazanie gospodarstwa tylko jednemu dziecku rodzi nieporozumienia i roszczenia pozostałego rodzeństwa. Próba spełnienia wymagań naboru przez beneficjenta bez przejęcia gospodarstwa od rodziców również budzi kontrowersje - informuje dalej LIR.
Problematyczne jest również wykluczenie beneficjenta, jeżeli z programu skorzystał jego współmałżonek, nawet jeżeli nie byli w tym czasie małżeństwem.
- W obecnej sytuacji polskiego rolnictwa, gdzie ceny płodów rolnych niejednokrotnie nie pokrywają kosztów produkcji, racjonalnym wydaje się dywersyfikacja źródeł dochodów. Warunkiem uzyskania końcowej płatności jest osiągnięcie wysokości dochodów z produkcji rolniczej na poziomie 60% wszystkich przychodów, co może być trudne do osiągnięcia – argumentuje LIR.
Kluczowym dla większego zainteresowania naborem Premie dla młodych rolników, według samorządu rolniczego, jest złagodzenie wymogów do otrzymania punktów, jak również warunków wymaganych do spełnienia przy wniosku o płatność końcową. Dodatkowo zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej zawnioskował o rozszerzenie spisu wnioskowanych inwestycji o maszyny i urządzenia przyczyniające się do działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu.
Czytaj także: Twa walka o 1,2 biliona euro. To koniec unijnego budżetu na rolnictwo?
- Tagi:
- młody rolnik
- LIR
- środki unijne
- dopłaty