Rolnikom zostaje coraz mniej czasu na złożenie wniosku. Jaka kara po terminie?

Ilu zatem rolników do tej pory dopełniło formalności w kwestii ubiegania się o dopłaty bezpośrednie?
Rolnicy nadal czekają ze złożeniem wniosków o dopłaty
Co prawda, liczba wnioskodawców z dnia na dzień i tygodnia na tydzień rośnie, jednak nadal sporo rolników jeszcze nie złożyło wniosku w aplikacji eWniosekPlus. Jak podała wczoraj Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do tej pory wpłynęło 224 tysiące wniosków.
Zakłada się natomiast, że łącznie będzie ich około 1,2 miliona. Oznacza to, że zdecydowana większość jeszcze nie złożyła wniosku o dopłaty. ARiMR przypomina, że można to zrobić za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
- ARiMR zachęca rolników, którzy jeszcze ich nie złożyli, by nie czekali do ostatnich dni i przesłali deklaracje jak najszybciej - czytamy w komunikacie Agencji.
Dodatkowo zaznacza, że jeśli komuś potrzebne są wskazówki techniczne, może skorzystać z pomocy pracowników biur powiatowych Agencji i infolinii (tel. 800 38 00 84 lub 22 595 06 11).
Kampania przyjmowania wniosków będzie wydłużona?
W ostatnim czasie do ministerstwa rolnictwa zwrócił się samorząd rolniczy z prośbą o wydłużenie terminu naboru wniosków do 30 czerwca.
Krajowa Rada Izb Rolniczych podała kilka argumentów przemawiających za tym, by wprowadzić te zmiany.
- Bardzo dużo czasu zajmuje przygotowywanie, przekazywanie rolnikom do podpisu, skanowanie i załączanie do systemu eWniosekPlus ogromnej ilości oświadczeń i załączników. Ponadto brak jest możliwości wcześniejszego przygotowania oświadczeń, ponieważ ich wzory ukazują się późno, a także zmieniają się w trakcie roku, co stwarza konieczność ponownego złożenia już wcześniej załączonego dokumentu - tłumaczył samorząd rolniczy w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa.
Wniosek o dopłaty w 2025 r. po terminie - co to oznacza dla rolnika?
Czy resort rolnictwa odpowie pozytywnie na apele rolników? Tego w tej chwili nie wiadomo. Jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii samorząd rolniczy nie otrzymał. Wzorem lat ubiegłych może zdarzyć się tak, że kampania zostanie wydłużona.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę jednak, że nie musi to być regułą i ostatecznym dniem na złożenie wniosku będzie 15 maja. Oczywiście rolnicy, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, będą mogli aplikować o dopłatę po tym czasie, ale wówczas będą musieli liczyć się z konsekwencjami. Jakimi?
Jeśli beneficjent złoży wniosek w terminie do dnia 9 czerwca 2025 r., za każdy dzień roboczy opóźnienia, stosowane będzie wobec niego zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.
Dodatkowo Agencja przypomina, że podstawowy termin na wprowadzenie zmian we wniosku upłynie 2 czerwca 2025 r. (ponieważ ustawowy termin 31 maja 2024 r. przypada w sobotę).
Rolnik może zawnioskować w aplikacji eWniosekPlus o:
- płatności bezpośrednie, w tym ekoschematy powierzchniowe i dobrostan zwierząt;
- przejściowe wsparcie krajowe;
- środki pochodzące z interwencji w ramach II filara WPR, tj.: interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznej, płatności ONW oraz interwencji leśnych i zadrzewieniowych;
- płatności obszarowe kontynuowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych i premia zalesieniowa).
- Tagi:
- dopłaty