Program „ochrona środowiska i klimatu”. Będzie więcej pieniędzy na dotacje?
Tak dużym zainteresowaniem nie cieszył się w ostatnim czasie żaden inny program skierowany do rolników. Sporo osób zdecydowało się wystartować w nim z uwagi na fakt, iż można było aplikować nawet o 200 tys. zł na maszynę rolniczą. Wszystko wskazuje jednak na to, że dofinansowanie trafi tylko do nielicznych. Dolnośląska Izba Rolnicza złożyła wniosek do ministra rolnictwa z prośbą o zwiększenie puli środków krajowych na realizację wsparcia w ramach tego programu.
Tylko 5 tysięcy rolników otrzyma pieniądze na maszyny?
Założona pula finansowa dla tego wsparcia, jak podaje w piśmie samorząd rolniczy, pozwala na sfinansowanie niecałych 5 tys. wniosków, natomiast na dzień zakończenia naborów do ARiMR wpłynęło ponad 28 tys. wniosków!
„Tak duże zainteresowanie rolników tą interwencją wynika z szerokiego katalogu inwestycji, na które można otrzymać wsparcie a także stale rosnącej świadomości i zaangażowania rolników w działania chroniące środowisko” – czytamy we wniosku skierowanym do resortu rolnictwa.
Według samorządu rolniczego zasadne jest zwiększenie puli środków na interwencję mającą kluczowe znaczenie dla wspierania działań na rzecz ochrony środowiska w sektorze rolnictwa.
Kto powinien pobierać dopłaty unijne? Właściciel czy użytkujący ziemię?
Czego dotyczy program ochrony środowiska i klimatu?
Przypomnijmy, że celem interwencji związanej z ochroną środowiska i klimatu jest ochrona zasobów naturalnych oraz klimatu poprzez wsparcie inwestycyjne. Jak informuje resort rolnictwa, ułatwi to gospodarstwom rolnym spełnianie warunków technicznych pozwalających na ograniczenie presji rolnictwa na środowisko naturalne. Pomoc polega na dofinansowaniu inwestycji mających na celu m.in. ograniczenie zużycia środków ochrony roślin lub nawozów, ograniczenie emisji zanieczyszczeń, w tym gazów cieplarnianych, amoniaku i odorów, zwiększenie sekwestracji oraz bioróżnorodności gleby przez właściwe użytkowanie gruntami, adaptację do zmian klimatu, w tym poprawę gospodarowania wodą w gospodarstwie.
25 373 - tyle wniosków indywidualnych złożono w tegorocznym naborze. Do Agencji przesłano także 3 024 grupowych wniosków.
- Łączną wartość wnioskowanej kwoty Agencja oszacowała na 5,776 miliarda złotych. Tymczasem limit środków na ten nabór wynosi 929 milionów złotych – informuje Maria Rozdzielska, kierownik projektu dotacji dla gospodarstw rolnych w Agraves.