O ten nabór pytało wielu. ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków za dwa tygodnie

Przypomnijmy: w ramach ostatniego naboru na rolnictwo 4.0, który miał miejsce w roku 2023, do ARiMR wpłynęło ponad 10,3 tys. wniosków.
Zainteresowanie było ogromne - dość wspomnieć, że wspomniany nabór zakończył się już po dwóch dniach, ponieważ tak szybko wyczerpano pieniądze, jakie zaplanowano na ten cel w budżecie.
Ostatecznie środki na ten cel zwiększano trzykrotnie - ostatnio w kwietniu tego roku, o czym niedawno pisaliśmy:
Nabory na rolnictwo 4.0 w roku 2025. W planie są dwa
Nie ma więc się co dziwić, że o kolejną edycję od dawna dopytywało wielu rolników.
Przypomnijmy: jak odpowiadała nam już wcześniej ARiMR - w roku 2025, owszem, zaplanowano kolejny nabór w ramach rolnictwa 4.0. Jednak tym razem przeznaczony on będzie tylko dla dwóch grup: szkół rolniczych oraz jednostek doradztwa rolniczego.
Pierwszy ze wspomnianych naborów: dla szkół, wystartuje pod koniec kwietnia.
Nabór dla szkół na unowocześnienie bazy dydaktycznej i demonstracyjnej na potrzeby edukacji w zakresie rolnictwa 4.0
Jak informuje ARiMR, nabór na rolnictwo 4.0 dla szkół rozpocznie się 29 kwietnia i potrwa do 13 maja 2025 r.
Uwaga! O wsparcie będą się mogły ubiegać się tylko te szkoły rolnicze, które podlegają pod ministerstwo.
Zgodnie z założeniami chodzi o placówki, które w dniu złożenia wniosku będą miały w swojej ofercie edukacyjnej co najmniej jeden z następujących zawodów:
- mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych;
- ogrodnik;
- rolnik;
- technik agrobiznesu;
- technik architektury krajobrazu;
- technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki;
- technik ogrodnik;
- technik rolnik;
- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
- Wsparcia udziela się na unowocześnienie bazy dydaktycznej w zakresie rolnictwa 4.0, zgodnej z podstawami programowymi dla wymienionych powyżej zawodów - informują przedstawiciele ARiMR.
Ile pieniędzy zabezpieczono w ramach naboru na rolnictwo 4.0 dla szkół w roku 2025?
Jak informuje ARiMR, na nabór wniosków dla szkół zabezpieczono kwotę w wysokości 80 411 400 złotych (powiększoną o wartość podatku od towarów i usług - VAT).
- Wsparcie jest udzielane do wysokości limitu, który wynosi 2 010 285 złotych netto na przedsięwzięcie - informuje ARiMR.
Jak dodają przy tym przedstawiciele Agencji, wsparcie jest udzielane w wysokości 100% kosztów kwalifikowalnych do powyżej określonego limitu na przedsięwzięcie.
Rolnictwo 4.0 dla szkół. Jakie są kryteria? Jaka kolejność wsparcia?
Uwaga! O kolejności przysługiwania wsparcia decydować będzie ilość punktów przyznanych na podstawie kryterium premiującego:
1. Przedsięwzięcie jest realizowane na terenie powiatów o niekorzystnej sytuacji na rynku pracy - 0 lub 1 punkt
- Kolejność przysługiwania wsparcia jest ustalana z pierwszeństwem wnioskodawców, którym przyznano punkt zgodnie z kryterium premiującym, w oparciu o dane zawarte we wniosku, w dniu jego złożenia - wyjaśnia ARiMR.
W przypadku wniosków, którym przyznano punkt zgodnie z kryterium premiującym, wyższą pozycję w kolejności otrzymuje wniosek o wyższej wysokości wnioskowanego wsparcia.
W przypadku wniosków, którym przyznano punkt zgodnie z kryterium premiującym i takiej samej wnioskowanej kwocie wsparcia, pierwszeństwo otrzyma wniosek, który został złożony jako wcześniejszy.
Z kolei w przypadku wniosków, którym nie przyznano punktu zgodnie z kryterium premiującym, wyższą pozycję w kolejności otrzymuje wniosek o wyższej wysokości wnioskowanego wsparcia. W przypadku wniosków o takiej samej wnioskowanej kwocie wsparcia, pierwszeństwo otrzyma wniosek, który został złożony jako wcześniejszy.
Według zapowiedzi, nabór dla szkół na rolnictwo 4.0, który rozpocznie się pod koniec kwietnia, prowadzony będzie elektronicznie.
- Tagi:
- ARiMR
- rolnictwo 4.0