Dofinansowanie do ciągnika z ARIMR. Kto uprawiony? Jakie musi spełnić warunki?
Jakie warunki musi spełnić rolnik ekologiczny, by kupić ciągnik z dotacją z ARIMR ?
Wielu gospodarzy ucieszyła informacja o tym, że ciągnik rolniczy znalazł się w katalogu inwestycji, które producenci ekologiczni mogą zrealizować przy wsparciu unijnym w ramach tzw. konkurencyjności. 300 tysięcy złotych można także otrzymać na inne maszyny rolnicze. Trzeba jednak spełnić określone warunki:
- gospodarstwo nie może być większe niż 300 ha,
- wielkość ekonomiczna gospodarstwa w roku wyjściowym w przedziale od 25 tys. euro do 250 tys. euro,
- minimalna wysokość rocznego przychodu ze sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych metodami ekologicznymi wynosząca 45 tys. zł,
- co najmniej 80% powierzchni użytków rolnych albo co najmniej 50% powierzchni użytków rolnych i cała produkcja zwierzęca, której dotyczy operacja, powinny być objęte systemem rolnictwa ekologicznego w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy,
- sprzedaż produktów ekologicznych z gospodarstwa.
Te budynki można wybudować w ramach tzw. konkurencyjności
Jeśli produkcja zwierzęca prowadzona w gospodarstwie jest prowadzona w systemie ekologicznym, w ramach programu „Inwestycje w gospodarstwie zwiększające konkurencyjność” można także sięgnąć po dotację do budowy obiektów inwentarskich, magazynów paszowych czy stworzenia wybiegów i pastwisk dla zwierząt. W tym przypadku maksymalna wysokość wsparcia wynosi 1 mln zł.
Do zakupu materiału siewnego będą podwójne pieniądze?
Producenci ekologiczni licznie złożą wnioski o dotacje unijne do zakupu ciągnika rolniczego czy budowy obiektów inwentarskich?
Program „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu”, którego nabór zakończył się 20 listopada, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Czy w ramach działania „Inwestycje w gospodarstwie zwiększające konkurencyjność” rolnicy zdecydują się licznie złożyć wnioski o dofinansowanie?
- Nabór wystartował zaraz po naborze na ochronę środowiska. W związku z tym, że potrwa miesiąc, i to w terminie świątecznym, to w przypadku inwestycji budowlanych może stanowić problem z uzyskaniem wymaganych pozwoleń, kosztorysów projektów, czyli dokumentacji, którą należy mieć najpóźniej na moment składania uzupełnień. To z kolei może spowodować, że rolnicy dopiero zgromadzą dokumenty na następny nabór - mówi Maria Rozdzielska, kierownik projektu dotacji dla gospodarstw rolnych w Agraves.
Jej zdaniem, niekorzystnym jest brak jakichkolwiek ulg np. dla młodych rolników, którzy dopiero rozpoczęli prowadzenie gospodarstwa rolnego. Zgodnie z wytycznymi każdy beneficjent musi mieć faktury przychodowe, a wcześniej wyłączeni z tego obowiązku byli właśnie młodzi rolnicy.
- Są przecież rolnicy, którzy przejęli grunty w 2024 roku, ale nie mają na siebie jeszcze np. certyfikatów z ekologii bądź faktur przychodowych. Będzie to dla nich problematyczne – komentuje Maria Rozdzielska.
Ekspertka zwraca uwagę także na fakt, iż finalnie, tak naprawdę, nie ma dużej ilości środków na pomoc.
- Maksymalna kwota pomocy to 1.3 mln złotych. Ponadto, należy pamiętać, że nie został uruchomiony nabór na wsparcie grupowe na zakup maszyn do zbioru. Jeśli ktoś zawnioskuje o całą kwotę, to już nie złoży wniosku w naborze z obszaru D ani do końca programu PS WPR – zaznacza Maria Rozdzielska z Agraves.
Nowy program jest podobny do Modernizacji gospodarstw rolnych. Jest jednak pewna różnica
Zdaniem Marii Rozdzielskiej z Agraves ogłoszony w ubiegłym tygodniu program unijny dotyczący tzw. konkurencyjności, jest podobny do Modernizacji gospodarstw rolnych z PROW 2014-2020. Jest jednak jedna istotna różnica. Dotyczy ona terminów.
- Różnica jest taka, że w przypadku tamtego naboru rolnik miał więcej czasu na dosłanie dokumentów formalnych takich jak np. pozwolenie na budowę czy jej zgłoszenie. Teraz rolnicy będą mieli mało czasu, żeby się przygotować - stwierdza ekspertka.
Ubiegając się o dotację unijną do zakupu maszyn rolniczych lub wybudowania obiektu inwentarskiego należy pamiętać przede wszystkim o tym, że wymiana informacji tylko w formie elektronicznej. Druga ważna kwestia to uzupełnienia do braków formalnych.
- Czasem na pozwolenie na budowę rolnicy czekają ponad rok. Z kolei w przypadku tego naboru wytyczne mówią o weryfikacji w terminie 5 miesięcy od dnia zakończenia naboru – przypomina Maria Rozdzielska.
Interwencja „Inwestycje w gospodarstwie zwiększające konkurencyjność” podzielona jest na tzw. obszary. Do 30 grudnia potrwa nabór na wnioski z obszarów B (produkcja ekologiczna) i C (inwestycje przyczyniające się do bezpiecznego dla konsumenta i efektywnego przedłużania trwałości produktów, ich przechowywania oraz lepszego przygotowania do sprzedaży, również bezpośredniej). Nabory na kolejne obszary mają ruszyć w przyszłym roku.
ARIMR ogłosiła kolejny nabór na dotacje dla rolników. Do uzyskania 300 tys. zł