Niecałe 600 zł za wyłączenie gruntów ornych z produkcji zamiast ugorowania 4%
W połowie maja zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie całkowitego zniesienia obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych wynikającego z obowiązywania normy GAEC 8. Co odpowiedział nasz resort rolnictwa? „W wyniku toczącej się na forum Unii Europejskiej debaty dotyczącej uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej, Komisja Europejska na wniosek Polski i innych państw członkowskich opublikowała w dniu 24 maja 2024 r. (...) rozporządzenie zmieniające rozporządzenia bazowe (...) Nowe prawo weszło w życie dzień po jego opublikowaniu” - wyjaśnia ministerstwo.
Obowiązek ugorowania 4% gruntów ornych zniesiony
Resort rolnictwa uważa, że „zaproponowane przepisy usuwają albo znacznie upraszczają, zgodnie z oczekiwaniami rolników i w zgodzie z poprawną agrotechniką, te elementy Europejskiego Zielonego Ładu, w tym normy w ramach warunkowości, które wpływały na decyzje produkcyjne rolników lub wręcz ograniczały produkcję.”
I dalej ministerstwo tłumaczy: „Jedną z najważniejszych zmian wynikających z nowelizacji unijnych rozporządzeń bazowych jest zniesienie obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych w ramach normy GAEC 8 - w zamian państwo członkowskie ma jednak obowiązek ustanowienia odpowiedniego ekoschematu, czyli dobrowolnych i płatnych interwencji dla rolników.”
Dobrowolny ekoschemat "Grunty wyłączone z produkcji" już w tym roku
MRiRW, po przedstawieniu przez KE zmian, rozpoczęło prace nad utworzeniem nowego ekoschematu, aby jeszcze w 2024 r. możliwe było zlikwidowanie obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych z normy GAEC 8. 5 kwietnia 2024 r. Komitet Monitorujący Plan Strategiczny WPR 2023-2027 pozytywnie zaopiniował projekt uchwały wprowadzającej w Polsce od 2024 r. ekoschemat Grunty wyłączone z produkcji.
„Ekoschemat jest dobrowolny dla rolnika. Rolnicy realizujący ten ekoschemat będą otrzymywali płatność za wyłączenie gruntów ornych z produkcji - do powierzchni nie większej niż 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie. W projekcie uchwały określona została także szacowana stawka płatności, która wynosi ok. 126,52 EUR/ha, tj. ok. 563 zł/ha. Wdrożenie nowego ekoschematu umożliwi rolnikom dobrowolne wyłączenie z produkcji części gruntów ornych, za co będą otrzymywali płatności. Na gruntach wyłączonych z produkcji będzie obowiązywał zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin” - wyjaśnia ministerstwo.
Wnioski o dopłaty będzie można poprawiać do 31 sierpnia 2024
A co z płatnościami z nowego schematu? „Mając na uwadze (…) trwającą kampanię składania wniosków, wprowadzono także rozwiązania legislacyjne umożliwiające złożenie wniosku o przyznanie płatności w ramach nowego ekoschematu lub dokonanie zmian we wcześniej złożonych wnioskach w terminie do dnia 31 sierpnia 2024 r, o ile zmiany te wynikają z wnioskowania o nowy ekoschemat. Należy zaznaczyć, że rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać płatność w ramach nowego ekoschematu, będą musieli najpierw złożyć standardowy wniosek o płatność w podstawowym terminie - na obecnie obowiązujących zasadach (w 2024 r. termin ten został wydłużony do dnia 1 lipca 2024 r.). Od dnia wejścia w życie zmienionych przepisów krajowych możliwe będzie zawnioskowanie o nowy ekoschemat. Natomiast od 2025 r. rolnik będzie mógł zawnioskować o płatność w podstawowym terminie, poprzez zaznaczenie właściwego „okienka” we wniosku.”
W podsumowaniu ministerstwo zapewnia, że „w 2024 r. i w kolejnych latach (do 2027 r.) rolników nie będzie obowiązywał wymóg ugorowania 4% gruntów ornych w ramach normy GAEC 8. Rolnicy będą jednak mieli możliwość skorzystania z dobrowolnego ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji.”
CZYTAJ TEŻ: Gdzie w Polsce będzie więcej opadów, a gdzie susza i droższa woda?
- Tagi:
- ugorowanie
- ministerstwo
- ekoschemat