Można wnioskować o dodatkowe płatności do zwierząt. Czasu jednak coraz mniej

O tym, że w ramach dopłat bezpośrednich można ubiegać się dodatkowe środki do konkretnych upraw informowaliśmy już was jakiś czas temu. Teraz postanowiliśmy przyjrzeć się wymogom stawianym hodowcom, którzy zamierzają sięgnąć po dodatkowe pieniądze właśnie do produkcji zwierząt.
Jak już wspomnieliśmy na początku, o te płatności mogą ubiegać się zarówno hodowcy krów mlecznych, bydła, owiec, a także kóz.
Limit przyznanych płatności: tylko do 20 krów
W przypadku krów, szacunkowa wartość dopłaty wynosi nieco ponad 400 zł do sztuki. Przysługuje maksymalnie do 20 sztuk zwierząt.
Co istotne, w przypadku niektórych województw, ta płatność należy się rolnikowi, który posiada tylko jedną sztukę. Są jednak województwa, w których trzeba wykazać się posiadaniem 3 sztuk kwalifikujących się zwierząt. Przed złożeniem wniosku, warto zatem zaznajomić się z tym, jakie zasady obowiązują na obszarze, w którym mamy gospodarstwo.
Płatność, jak informuje ministerstwo rolnictwa, przysługuje zatem rolnikowi posiadającemu co najmniej:
- 1 sztukę kwalifikujących się zwierząt w przypadku województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego;
- 3 sztuki kwalifikujących się zwierząt w przypadku województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
Zwierzę zgłoszone do tej płatności, w dniu 15 maja 2025 roku powinna przekraczać wiek 24 miesięcy. Płatność przysługuje do zwierząt, posiadanych przez rolnika przez okres 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności.
Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że zwierzęta muszą być zgłoszone do komputerowej bazy danych, wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Posiadanie zwierząt potwierdzane jest w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Do wniosku powinno dołączyć się Oświadczenie o zwierzętach zadeklarowanych do płatności.
Szacunkowa płatność do krów (do 20 szt.) – 96,64 euro/szt. (około 413,62 zł/szt.)
Warunek otrzymania płatności: bydło w wieku do 24 miesięcy
W katalogu płatności związane z produkcją do zwierząt jest także bydło. Do wsparcia kwalifikują się samce i samice gatunku bydło domowe w wieku nieprzekraczającym 24 miesiące.
Co ważne, wiek zwierząt ustalany jest na dzień 15 maja w roku złożenia wniosku o płatność do bydła na podstawie danych zawartych w komputerowej bazie danych.
I w tym przypadku obowiązuje limit przyznania wsparcia – do 20 sztuk. Podobnie jest w przypadku zakwalifikowania rolnika do dopłaty. I tutaj, w zależności od województwa, można otrzymać płatności posiadają co najmniej jedną lub co najmniej trzy sztuki bydła.
Trzeba spełnić jeszcze jeden warunek – ten dotyczący zgłoszeń w systemie IRZ.
- Zwierzęta objęte wnioskiem o przyznanie płatności do bydła najpóźniej do dnia złożenia tego wniosku powinny zostać zgłoszone do komputerowej bazy danych prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz najpóźniej od dnia złożenia tego wniosku, powinny spełniać wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt - podaje ARiMR.
Szacunkowa płatność do bydła (do 20 szt.) - 75,53 euro/szt. (około 323,27 zł/ szt.)
Aby otrzymać pieniądze do owiec, trzeba posiadać 10 matek
W zakresie owiec nie wprowadzono górnego limitu zwierząt kwalifikujących do płatności. Trzeba jednak posiadać co najmniej 10 maciorek owczych, których wiek w dniu 15 maja 2025 r. ma wynieść co najmniej 12 miesięcy.
Płatność przysługuje do zwierząt posiadanych przez rolnika od dnia 15 marca do dnia 15 kwietnia 2025 r. i w odniesieniu do których:
do dnia 15 marca 2025 r. dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych, wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,
najpóźniej od dnia 15 marca 2025 r. są spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt.
Posiadanie zwierząt potwierdzane jest w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Hodowca owiec nie musi we wniosku wypisywać numery identyfikacje zwierząt. Wystarczy, że zaznaczy, iż ubiega się o taką płatność.
- Wszystkie samice owiec spełniające kryterium płci i wieku w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (IRZplus) są traktowane jako potencjalnie kwalifikujące się do wsparcia - informuje ARiMR.
Jeśli jednak okaże się, że rolnik błędnie podał w systemie IRZplus dane - może liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami.
- Natomiast, jeżeli w trakcie kontroli na miejscu stwierdzone zostanie, że zwierzęta te są nieprawidłowo zidentyfikowane lub zarejestrowane w systemie (IRZplus), wówczas zwierzęta, co do których stwierdzono nieprawidłowości zostaną wykluczone z płatności, co skutkować będzie nałożeniem kary administracyjnej (dodatkowe zmniejszenie kwoty płatności a nawet odmową jej przyznania) – dodaje ARiMR.
Jeżeli rolnik ubiega się o przyznanie płatności do owiec i zwierzę jest przetrzymywane w innej siedzibie stada niż siedziba wnioskodawcy lub jest albo było w posiadaniu małżonka rolnika, wówczas do wniosku dołącza Oświadczenie o numerze siedziby stada, w której zwierzęta są przetrzymywane.
Szacunkowa płatność do owiec - 25,80 euro/szt. (około 110,42 zł/szt.)
Płatności do kóz – jakie warunki?
5 samic gatunku koza domowa, których wiek w dniu 15 maja 2025 r. wynosi co najmniej 12 miesięcy – to jedyny warunek, jaki należy spełnić, by otrzymać płatność do kóz.
Co ważne, podobnie jak w przypadku owiec, w stosunku do hodowli kóz - nie ma górnego limitu zwierząt.
Jak informuje ARiMR, płatność przysługuje do zwierząt posiadanych przez rolnika przez okres 30 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności i w odniesieniu do których:
do dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności dokonano zgłoszeń do komputerowej bazy danych, wymaganych na podstawie przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,
najpóźniej od dnia złożenia wniosku o przyznanie tej płatności są spełnione wymagania w zakresie identyfikacji zwierząt.
Posiadanie zwierząt potwierdzane jest w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Szacunkowa płatność do kóz - 11,27 euro/szt. (48,24 zł/szt.)
Można zawnioskować o pieniądze na zwierzęta małżonka
Istnieje możliwość przyznania płatności do zwierząt w przypadku, gdy zwierzę było w posiadaniu małżonka rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności do owiec. Naturalnie ów małżonek nie może równocześnie o tę płatność się ubiegać.
W takim przypadku do wniosku o przyznanie płatności dołącza się Oświadczenie o numerze siedziby stada, w której zwierzęta małżonka są przetrzymywane.
Prognozowane stawki dopłat do hodowli zwierząt na 2025 r.
Krowy (do 20 szt.) – 96,64 euro/szt. (około 413,62 zł/szt.)
Bydło (do 20 szt.) – 75,53 euro/szt. (około 323,27 zł/ szt.)
Owce – 25,80 euro/szt. (około 110,42 zł/szt.)
Kozy – 11,27 euro/szt. (48,24 zł/szt.)