Młodzi rolnicy będą mogli dostać na start nawet 400 tys. zł? Unia ma duże plany

Przypomnijmy: 14 maja Komisja Europejska przedstawiła duży i ważny dokument - który przedstawia planowane zmiany przepisów we Wspólnej Polityce Rolnej.
W praktyce chodzi o zapowiadany pakiet uproszczeń dla rolników. O sprawie piszemy na bieżąco, wśród szeregu propozycji jest m.in. wsparcie dla małych gospodarstw czy pewne zmiany w związku z kontrowersyjną normą GAEC 2.
Planowanych zmian w przepisach jest jednak o wiele więcej, dość wspomnieć, że dokument, w którym opisano wszystkie zakładane uproszczenia w regulacjach WPR, ma aż 72 strony.
Poza wspomnianymi już wyżej dwoma - spory nacisk położono także na kwestie dotyczące młodych i nowych rolników. O co konkretnie chodzi?
Planowane zmiany w WPR. Unia zapowiada wsparcie dla młodych i nowych rolników
Obecny niedawno w Polsce unijny komisarz ds. rolnictwa, Christophe Hansen, przyznawał w swoim wystąpieniu na Europejskim Kongresie Odnowy i Rozwoju Wsi, że jednym z wyzwań, przed jakimi stoi obecnie europejskie rolnictwo - jest kwestia demografii.
Średnia wieku jest bowiem coraz większa, stąd konieczność zadbania o "pokoleniową zmianę" - o przyciągnięcie do pracy w rolnictwie nowych i młodych osób, które będą w końcu gwarantem zapewnienia zrównoważonej przyszłości całego sektora - oraz bezpieczeństwa żywnościowego całej Europy.
Stąd, wśród wielu proponowanych uproszczeń, zakłada się utworzenie dedykowanego wsparcia - właśnie na młodych i nowych rolników.
Zmiany w WPR. Jakie będzie wsparcie dla młodych i nowych rolników? Zapisy mówią nawet o 100 tys. euro
W praktyce chodzi o wyodrębnienie nowego typu interwencji dotyczącego wprost "zakładania działalności przez młodych rolników i nowych rolników".
Zgodnie z wstępnymi planami, które zapisano w unijnym dokumencie przedstawiającym pakiet uproszczeń, maksymalna kwota pomocy na rozpoczęcie takiej działalności na obszarach wiejskich mogłaby wynosić nawet 100 tys. euro, czyli w praktyce ponad 400 tys. zł.
Uwaga! Jak przy tym zaznacza się w dokumencie, "wsparcie może być różnicowane według obiektywnych kryteriów".
Ponadto pomoc może być udzielana w formie "ryczałtów lub instrumentów finansowych, albo połączenia obu form".
Komisja Europejska ma dać ponadto państwom członkowskim pewne pole manewru: poszczególne kraje same mogłyby ustalać kryteria dla wspomnianej interwencji, związanej z zakładaniem działalności przez młodych i nowych rolników.
Planowane regulacje zakładają także, że w przypadku młodych rolników, którzy po raz pierwszy rozpoczną działalność jako kierujący gospodarstwem, wsparcie na inwestycje mające na celu dostosowanie się do nowych wymogów prawa UE, mogłoby być udzielane przez maksymalnie 36 miesięcy od daty rozpoczęcia działalności lub do czasu ukończenia działań określonych w biznesplanie.
Warto na koniec jednak podkreślić, że planowane uproszczenia - nim wejdą w życie - muszą jeszcze przejść cały proces w parlamencie europejskim.
Jeśli będzie ostateczna zgoda na wprowadzenie zmian - wówczas możliwe, że weszłyby w życie już w roku 2026. A tak przynajmniej zapowiada unijny komisarz ds. rolnictwa, który - przedstawiając pakiet zmian - zaznaczał, że będzie w tej sprawie lobbował w Brukseli.
- Komisja jest po stronie rolników i dokładamy wszelkich starań, aby ograniczyć biurokrację, tak aby mogli skupić się na tym, co robią najlepiej, czyli produkcji żywności dla nas wszystkich, przy jednoczesnej ochronie naszych zasobów naturalnych. Nawołuję, by przyjąć ten wniosek do końca roku, aby zmiany mogły wejść w życie w 2026 r. - mówił 14 maja Christophe Hansen.
- Tagi:
- uproszczenia WPR
- WPR
- młody rolnik