Idą zmiany w polityce rolnej UE. Będzie bardziej po myśli rolników?

Pakiet uproszczeń, które UE chce wprowadzić we Wspólnej Polityce Rolnej to m.in. pokłosie protestów rolników odbywających się w trakcie ubiegłorocznej kampanii do Parlamentu Europejskiego. Zmiany planowane przez UE związane są również z aktualną sytuacją międzynarodową – wojną w Ukrainie i nową polityką zagraniczną USA. UE chce położyć większy nacisk na konkurencyjność unijnego przemysłu i bezpieczeństwo. Te dwa cele nie będą jednak szły w parze ze zmniejszeniem wydatków na rolnictwo. Przeciwnie – z sygnałów płynących z Komisji Europejskiej wynika, że wydatki te mają wzrosnąć. Znajdzie to odzwierciedlenie w długoterminowym planie budżetowym UE na lata 2028–2034, który Komisja Europejska ma przedstawić w lipcu.
Czytaj też: Zakaz spalania drewna dla gospodarstw domowych? Jest specjalny komunikat
Zamiany w WPR: Mniej kontroli, złagodzenie norm
Docelowo Unia chce wprowadzić pakiet uproszczeń we Wspólnej Polityce Rolnej. Według projektu, do którego dotarł „Politico”, ograniczy on kontrole środowiskowe powiązane z wypłatą środków z WPR. Zwolni również drobnych rolników z niektórych kontroli i podniesie limit wypłat dotacji dla małych gospodarstw.
W projekcie zaproponowano również większą elastyczność w sposobie, w jaki rolnicy wdrażają normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska na gruntach rolnych (GAEC). Ich przestrzeganie powiązane jest z wypłatą dopłat do rolnictwa. Z informacji „Politico” wynika, że złagodzeniu ulec mają m.in. normy GAEC 1, dzięki czemu rolnicy będą mogli łatwiej korzystać z trwałych użytków zielonych. „Dokument przewiduje również zmianę definicji „cieku wodnego” w normie dotyczącej ochrony wód (GAEC 4). Może to doprowadzić do tego, że mniej rzek będzie spełniało definicję ochrony, a zatem mniej pasów buforowych zostanie wprowadzonych w celu zapobiegania zanieczyszczeniom rolniczym i spływom” - informuje „Politico”.
Z kolei w przypadku normy GAEC 2, która ma na celu ochronę terenów podmokłych i torfowisk, proponuje się wyższe wynagradzania dla rolników za to, że na terenie ich gospodarstw znajdują się tereny objęte tą normą. Jednocześnie zakres ochrony tych obszarów ma zostać na tym samym poziomie.
Świadczenia na wypadek klęsk żywiołowych
Nowe rozwiązania planowane w UE mają również ułatwiać państwom członkowskim przekazywanie środków pieniężnych na wsparcie rolników dotkniętych skutkami zmian klimatu, takimi jak powodzie i susze. Propozycje, do których dotarł „Politico”, przewidują utworzenie dwóch nowych funduszy i upoważnienie do bezpośrednich płatności, aby „umożliwić najbardziej dotkniętym rolnikom szybkie otrzymanie rekompensaty”. Władze krajowe powinny również ustalić „wyższą stawkę rekompensaty” dla rolników objętych ubezpieczeniem lub innymi narzędziami zarządzania ryzykiem. Przy wypłacaniu dodatkowych środków rolnikom dotkniętym klęskami żywiołowymi i niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi państwa nie będą musiały kierować się wymaganiami określonymi w WPR dotyczącymi ochrony środowiska.
Czytaj też: Jakie korzyści daje legitymacja emeryta z KRUS? Na te zniżki mogą liczyć rolnicy
- Tagi:
- UE
- GAEC
- Wspólna Polityka Rolna