Grozi nam koniec unijnego funduszu rolnego? Ujawniono zapisy ważnego dokumentu

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy kontrowersyjne połączenie ogromnych funduszy rolnych i spójności w Unii Europejskiej jest nadal możliwe? Jak się okazuje - tak.
Polska nie chce unijnych planów krajowych
Pierwsze sygnały o tym, że Komisja Europejska chce utworzyć szersze krajowe plany inwestycyjne, które wchłonęłyby Wspólną Politykę Rolną pojawiły się już w ubiegłym roku.
Zapowiedzi związane z pracami nad rewolucyjną reformą unijnego budżetu wywołały ogromne poruszenie w środowiskach rolniczych. Swój sprzeciw wobec wprowadzenia takich zmian wyraziły niektóre państwa członkowskie, w tym Polska.
Rolników w maju uspokajali Czesław Siekierski, minister rolnictwa oraz unijny komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen, którzy podczas Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi zapewniali, że po 2027 roku Wspólna Polityka Rolna pozostanie w niezmienionym kształcie.
Plany połączenia WPR z innymi budżetami
Okazuje się, że Komisja Europejska nadal rozważa utworzenie szerszych krajowych planów inwestycyjnych - donosi portal Politico. Serwis dotarł do projektu oceny skutków, który do tej pory utrzymywano w tajemnicy.
Dokument zawiera ponad 100 stron, w którym można wyczytać o sposobach usprawnienia „wstępnie przydzielonych na szczeblu krajowym kopert”. Łącznie ich budżety to aż 66% całego unijnego budżetu, w tym, jak dalej wskazuje Politico, 386,6 mld euro na Wspólną Politykę Rolną i 392 mld euro na politykę spójności.
Co zawiera projekt oceny skutków zakładanej reformy? Przez Komisję Europejską brane są pod uwagę dwa scenariusze.
Pierwszy z nich zakłada połączenie całej WPR, obejmującej zarówno płatności bezpośrednie dla rolników, jak i fundusze rozwoju obszarów wiejskich, w plany krajowe, łączące inwestycje i reformy w wielu sektorach. Celem, jak wskazuje Politico, jest uproszczenie administracji, zwiększenie elastyczności i lepsze powiązanie finansowania rolnictwa z nowymi priorytetami UE, takimi jak działania na rzecz klimatu, konkurencyjność i gotowość na kryzysy.
Choć w projekcie pojawił sie zapis o wprowadzeniu zabezpieczeń dla finansowania rolnictwa , w praktyce, według Politico, ich wdrożenie mogłoby być trudne.
W dokumencie jest mowa także o drugim planie, który zakłada zasilenie planów krajowych tylko częścią środków z WPR. W tym projekcie pozostałaby odrębna pula na dopłaty bezpośrednie w wysokości 291 mld euro.
Organizacje rolnicze apelują w sprawie WPR
Dalszej przyszłości europejskich funduszy wsparcia rolnictwa obawia się cały sektor rolno - spożywczy. W czerwcu 36 organizacji rolno - spożywczych zwróciło się do premiera Donalda Tuska z apelem o zdecydowane poparcie na forum Rady Europejskiej dla utrzymania odrębności Wspólnej Polityki Rolnej.
W piśmie, które trafiło do premiera Donalda Tuska, organizacje rolno - spożywcze tłumaczą, jak ważne jest utrzymanie odrębnej i dwufilarowej struktury WPR - nie tylko z uwagi na utrzymanie bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju obszarów wiejskich, ale i transformacji Europy w dążeniu do realizacji celów ekonomicznych i środowiskowych. Jej utrzymanie, jak tłumaczą, jest kluczowe z wielu powodów - zarówno dla rolników, jak i dla konkurencyjności, stabilności ekonomicznej i społecznej UE.
KE przedstawi założenia budżetu UE na przyszłe lata
Kluczowym dniem w tej sprawie będzie 16 lipca. To właśnie wtedy KE ma przedstawić pełną propozycję długoterminowego budżetu UE po 2027 roku.
- Tagi:
- wspólna polityka rolna