Definicja aktywnego rolnika. Jakie kryteria dla hodowców i producentów zwierząt?
![](/media/cache/c9/c5/c9c5eef105cf70af2d5ad6bbc41efaff.jpg)
Do propozycji ministerstwa rolnictwa odniósł się Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, który skierował do szefa Krajowej Rady Izb Rolniczych pismo w tej sprawie.
Definicja aktywnego rolnika. Trzeba będzie mieć określoną liczbę zwierząt na hektar?
W opinii przedstawiciela samorządu rolniczego należy w treści definicji aktywnego rolnika zawodowo, w przypadku gospodarstw nastawionych na hodowlę, uwzględnić minimalny poziom obsady w wysokości 0,2 DJP/ha.
- Poziom 0,2 DJP/ha jest najbardziej realistycznym i wyważonym wskaźnikiem. Jednym z kluczowych argumentów za przyjęciem takiej wartości jest specyfika agrarno-hodowlana gospodarstw. Obsada na poziomie 0,2 DJP/ha umożliwia prowadzenie hodowli w oparciu o słabe użytki zielone, szczególnie na glebach klasy V i VI, gdzie wydajność łąk wynosi około 1,5 tony siana z hektara - argumentuje Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.
Definicja aktywnego rolnika. Co z hodowcami, którzy nie uzyskują wyższych wydajności?
Jak zaznaczył Ryszard Borys, temat definicji aktywnego rolnika jest poruszany w trakcie wielu spotkań sektora rolnego na Dolnym Śląsku. Ich uczestnikami są także właściciele zwierząt hodowlanych, którzy są żywo zainteresowani tym, w jakim kierunku potoczą się dyskusje nad nowym kształtem definicji osoby prowadzącej rzeczywistą działalność rolniczą. Jest to o tyle ważne, że tylko te osoby będą uprawnione do otrzymywania corocznie wypłacanych dopłat bezpośrednich.
Niektórzy właściciele gospodarstw nastawionych na produkcję zwierzęcą z Dolnego Śląska obawiają się, że mogą nie wpisywać się w nowe kryteria definicji aktywnego rolnika z uwagi na prowadzenie hodowli na tego typu terenach, gdzie „uzyskanie wyższej wydajności jest często niemożliwe”.
- Dodatkowo coraz większym problemem staje się niszczenie łąk i pastwisk przez dziki, co dodatkowo obniża plony. Nie można traktować w ten sam sposób hodowców gospodarujących na pastwiskach położonych na słabych glebach oraz rolników, których podstawową paszą jest kiszonka z kukurydzy – zaznacza Ryszard Borys.
DIR: Wymagana obsada zwierząt powinna wynieść 0,2 DJP/ha
Dlatego, w jego opinii zasadnym byłoby ustalenie najmniejszej obsady wynoszącej 0,2 DJP/ha.
- Klarowna definicja aktywnego rolnika jest niezbędna, aby osoby faktycznie nieprowadzące działalności rolniczej, nie mogły uzyskać takiego statusu, a tym samym korzystać z pomocy i programów wsparcia przeznaczonych dla rzeczywistych gospodarstw rolnych. Jednocześnie jednak kryteria tej definicji, w tym wskaźnik DJP/ha, nie mogą być zbyt rygorystyczne, gdyż mogłoby to prowadzić do wykluczenia z kategorii aktywnych rolników, osób rzeczywiście prowadzących działalność rolniczą, np. z powodu braku jednej sztuki bydła - stwierdza szef Dolnośląskiej Izby Rolniczej.
Stworzenie definicji aktywnego rolnika to w tej chwili jeden z ważniejszych zadań, którego podjęło się ministerstwo rolnictwa. Jego celem jest ukrócenie pobierania płatności publicznych przez tych, którzy nie prowadzą rzeczywistej działalności rolniczej. Jak przekazał nam Adam Nowak, sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa - nowa definicja miałby być gotowa w połowie roku:
Co to jest DJP? Jak obliczyć?
DJP - duża jednostka przeliczeniowa inwentarza to umowna jednostka liczebności zwierząt hodowlanych w gospodarstwie, według polskich norm odpowiadająca jednej krowie o masie 500 kg. Używana jest m.in. do szacowania zapotrzebowania gospodarstwa na paszę. Parametr DJP wykorzystywany jest przy ubieganiu się o dopłaty bezpośrednie i dofinansowania inwestycyjne. Na podstawie DJP rolnikom wydawane są także decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach, które mogą być wymagane przy niektórych inwestycjach w gospodarstwach, np. powiększaniu chlewni lub obory. Wartość 1 DJP jest różna dla poszczególnych gatunków oraz grup technologicznych. Oblicza się ją na podstawie kalkulatora DJP. Jedna krowa, jak już wspomnieliśmy, to 1 DJP. A jeden tucznik - 0,14 DJP.
Rolnicy dostają pisma z ARiMR w sprawie dopłat. Kiedy trzeba zwrócić pieniądze?