Czy i jak we wniosku o dopłaty wpisać przydomowy ogródek
W odpowiedzi pan Krzysztof napisał: „Dużo osób ma ogródki na gruntach ornych, więc jest to uprawa mieszana.”
Ta informacja zbulwersowała panią Agatę: „Ja mam warzywnik na polu ornym i wyłączony jest z dopłat. Ja to jednak jestem naiwna i przepuszczam kasę, a tu jeszcze ogródek można dołączyć. (…) Wiecie co, może i miastowi to mają rację, że nas z tymi dopłatami pogięło. Wszystko zgłoście i niech wam za ziemię za paznokciami też zapłacą.”
Pan Patryk wyjaśnił, jak on to robi: „Uprawiam warzywa - nieraz obszar 4-5 arów, w sensie, że uprawa tego 5 arów, uprawa innego warzywa podobnie, to zgłaszam uprawa mieszana.”
"Błędem jest wykreślać i należy podać jako uprawa mieszana"
Z kolei pan Kamil poszedł jeszcze dalej: „U mnie na kontroli powiedzieli, że błędem jest wykreślać i należy podać jako uprawa mieszana.”
Gorzko podsumował pan Marek: „Całe życie ogródek wyłączam z dopłat i w życiu nie przyszłoby mi na myśl, że można to podciągnąć pod coś... Całe 2-3 ary jak tego będzie miał, to całe 20 zł.”
W odpowiedzi pan Piotr napisał: „Nie będzie, bo dopłaty masz od 10 arów, ale jak gdzieś w środku pola, to zawsze można odznaczyć jako mieszanka warzyw czy coś.”
"Przydomowe ogródki trzeba zaznaczyć we wniosku?”
Bardzo zaskoczona tą dyskusją była pani Ewa: „Moment, ja chyba czegoś nie wiem. Przydomowe ogródki trzeba zaznaczyć we wniosku?”
Dość obrazowo starał się wytłumaczyć sprawę pan Tomasz: „Warzywniak zawsze zgłaszamy z uprawą, co obok. Nawet 3,5 ara ziemniaków przy kukurydzy zgłaszamy jako kukurydza.”
W końcu pan Wojciech stwierdził: „Ja mam warzywa pod nazwą uprawa mieszana.”
Najkrócej podsumował całą dyskusję pan Grzegorz: „Uprawa mieszana.”
Wyjaśnienie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Jak widać z tych wpisów, temat nie jest wszystkim znany, dlatego zwróciliśmy się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wyjaśnienie wątpliwości. Poniżej odpowiedź Agencji:
„Płatności bezpośrednie są przyznawane:
• rolnikowi aktywnemu zawodowo prowadzącemu działalność rolniczą, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, który może być wykorzystywany do ubiegania się o te płatności;
• jeżeli łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym będących w posiadaniu rolnika na dzień 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, jest nie mniejsza niż 1 ha lub w przypadku rolników posiadających mniej niż 1 ha, ale otrzymujących płatności do zwierząt (w tym płatności do dobrostanu), minimalna kwota płatności bezpośrednich wynosi co najmniej równowartość w złotych kwoty 200 EUR;
• do powierzchni działki rolnej lub jednostki gruntu nierolniczego:
- położonych na gruncie stanowiącym kwalifikujący się hektar,
- powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha,
- nie większej jednak niż maksymalny kwalifikujący się obszar.
Obszary, na których obok siebie są prowadzone odrębne uprawy, a każda z tych upraw zajmuje obszar o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha uznaje się za jedną uprawę.
Pozycja ta w eWnioskuPlus została zdefiniowana jako Uprawa mieszana.”
CZYTAJ TEŻ: Płatność dla małych gospodarstw 2024. Jaka jest stawka za hektar?
- Tagi:
- uprawa mieszana
- wniosek
- ogródek
- dopłaty