Będą duże cięcia w budżecie dla rolników? "WPR bezpieczna. Pieniądze na nią nie"

Prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawi szczegóły odnośnie nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej - na lata 2028-2034.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy budżet Unii Europejskiej na lata 2028-2034. Co z WPR?
Sprawa od dłuższego czasu wzbudza sporo emocji wśród rolników.
Wszystko w związku z groźbą likwidacji Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - czyli de facto filarów Wspólnej Polityki Rolnej.
O wspomnianych zakusach unijnych decydentów już dawno alarmowały środowiska barażowe. Wprost biły na alarm - w związku z realnym zagrożeniem likwidacji dwufilarowej struktury WPR w nowej unijnej perspektywie finansowej. Pisaliśmy o tym na naszych łamach wielokrotnie:
Przyszły budżet unijny. Rolnicy alarmują o zagrożeniach
Wątpliwości jest przy tym wszystkim jednak znacznie więcej, w międzyczasie mówiono bowiem także o innym zagrożeniu, czyli uzależnieniem wypłaty dopłat dla rolników od kwestii szeroko rozumianej "praworządności" w danym państwie członkowskim. Pisaliśmy także już o tym szerzej, środowiska branżowe zaznaczały bowiem, że może być to bardzo niebezpieczny precedens, który "mógłby stać się narzędziem nacisku".
Wszystko to odbywa się tymczasem równolegle z innymi zagrożeniami, o których alarmuje branża agro - chodzi m.in. o kwestię umową z Ukrainą oraz kwestią umowy handlowej z krajami Mercosur. Powoduje to realny strach - o przyszłość unijnego rolnictwa.
Przyszłość WPR w ramach nowego budżetu unijnego na lata 2028-2034. Są przecieki
Według zapowiedzi Komisja Europejska przedstawi projekt budżetowych planów na lata 2028-2034 jeszcze w lipcu - i to już w przyszłym tygodniu. Czy ryzyko likwidacji wydzielonego budżetu na rolnictwo jest realne?
Zagraniczne media publikują już pierwsze przecieki.
Odczucia mogą być... ambiwalentne.
Z jednej strony jest dobra wiadomość. Jak informuje m.in. politico.eu - Komisja Europejska ostatecznie ma się wycofać z wcześniejszych pomysłów drastycznych zmian w WPR. Mówiąc wprost: wydzielony budżet na rolnictwo ma pozostać.
- W czerwcu Komisja po cichu odłożyła plan restrukturyzacji. Jan Olbrycht, specjalny doradca komisarza ds. budżetu Piotra Serafina, powiedział, że WPR pozostanie oddzielnym filarem budżetu UE na lata 2028–2034. Finansowanie rozwoju obszarów wiejskich pozostanie w ramach dwufilarowej struktury WPR - informuje portal politico.eu.
Jest jednak i druga strona medalu. Według medialnych przecieków, Bruksela ma bowiem jednocześnie szukać sporych cięć, jeśli chodzi o wydatki na przyszłe lata. I mają dotyczyć m.in. rolnictwa. Mowa jest o szacunkach rzędu od 15 do 30 proc.
- Dla europejskich rolników zwycięstwo jest słodko-gorzkie. Przy rosnącej presji na spłatę długu związanego z COVID-em i finansowaniem nowych priorytetów Bruksela próbuje rozciągnąć budżet, który raczej nie wzrośnie. Komisja zaproponuje znaczące cięcia w ogólnym finansowaniu WPR. Wczesne szacunki sugerują redukcję o 15–25 procent w porównaniu z obecnymi poziomami. Podczas gdy struktura WPR może być bezpieczna, wielkość puli nie jest - zaznaczają wprost dziennikarze politico.eu.
Przypomnijmy: Wspólna Polityka Rolna (WPR) o wartości prawie 400 mld euro stanowi obecnie prawie jedną trzecią całego siedmioletniego budżetu UE. Utworzona w 1962 r., jest najstarszą wspólną polityką unijną.