2 tys. zł za hektar i 200 tys. na rozwój? Wielkie zmiany dla małych gospodarstw

Komisja Europejska przedstawiła 14 maja projekt planowanych zmian przepisów w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Uproszczenia dla rolników. Komisja Europejska przedstawiła pakiet zmian w WPR. Już od 2026?
Przypomnijmy: chodzi o zapowiadane uproszczenia dla rolników.
Warto zaznaczyć, że pakiet zmian zapowiadał już wcześniej Christophe Hansen, unijny komisarz ds. rolnictwa, który był obecny niedawno w Polsce - na Europejskim Kongresie Odnowy i Rozwoju Wsi w Poznaniu.
Jak zapowiadał z kolei wczoraj w Brukseli, jeśli się uda - zmiany w WPR mogłyby wejść w życie już w 2026 roku.
- Komisja jest po stronie rolników i dokładamy wszelkich starań, aby ograniczyć biurokrację, tak aby mogli skupić się na tym, co robią najlepiej, czyli produkcji żywności dla nas wszystkich, przy jednoczesnej ochronie naszych zasobów naturalnych. Nawołuję, by przyjąć ten wniosek do końca roku, aby zmiany mogły wejść w życie w 2026 r. - informuje Christophe Hansen.
Uproszczenia dla rolników. Główne założenia zmian w WPR
Co konkretnie zaplanowano?
W największym skrócie chodzi o cztery obszary:
- Nowy, uproszczony system płatności dla małych gospodarstw
- Uproszczone (w praktyce mniejsze) wymogi i kontrole środowiskowe, które mają obowiązywać rolników
- Wzmocnione zarządzanie kryzysowe i prostsze procedury dla administracji krajowych - tu chodzi m.in. o wspieranie rolników, których dotknęły klęski żywiołowe
- Zwiększona konkurencyjność i cyfryzacja - w praktyce różne nowe formy wsparcia finansowego
Nowe przepisy WPR. Szykują się wielkie zmiany dla małych gospodarstw
Warto podkreślić, że przedstawiony w środę pakiet możliwych zmian w WPR to de facto ogromny - to blisko 72-stronicowy dokument.
Bardzo wiele miejsca w nim zajmują przepisy, które dotyczą płatności i dopłat bezpośrednich.
Warto od razu w tym miejscu przypomnieć, że już wcześniej unijni komisarze zapowiadali, że same dopłaty bezpośrednie nie są zagrożone:
Uproszczenia w płatności dla małych gospodarstw. Dopłaty mogą wzrosnąć dwukrotnie
Nowe przepisy zakładają bardzo duże zmiany w ramach płatności dla małych gospodarstw.
Przypomnijmy: obecnie w Polsce płatność dla małych gospodarstw przysługuje rolnikowi, który posiada gospodarstwo o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Wspomniane wsparcie nie może jednak przekraczać 1.125 euro na gospodarstwo, a rolnik, który z niego skorzysta nie może m.in. starać się o płatności w ramach ekoschematów.
Jeśli zmiany w WPR wejdą w życie - nastąpi mała rewolucja.
Oto najważniejsze planowane zmiany w ramach płatności dla małych gospodarstw:
- Po pierwsze, według planów, państwa członkowskie mogą zdecydować, że płatność dla małych gospodarstw nie zastąpi wsparcia w ramach ekoschematów.
- Po drugie dopłaty dla małych gospodarstw mają wzrosnąć dwukrotnie - maksymalna roczna płatność dla każdego rolnika w ramach tego wsparcia wzrosłaby z 1.125 euro do 2.500 euro. Czyli - odnosząc to do dzisiejszych realiów, zamiast niecałego tysiąca za hektar, małe gospodarstwa mogłyby dostać ok. 2 tys. zł za hektar. Tu jednak od razu uwaga - państwa członkowskie mogą bowiem ustanawiać różne kwoty ryczałtowe lub kwoty na hektar powiązane z różnymi progami obszarowymi.
- Wyłączenie z systemu warunkowości
- Ustanowienie dedykowanego wsparcia na rozwój działalności gospodarczej małych gospodarstw w celu zwiększenia ich konkurencyjności i rentowności. Wsparcie to może być przyznawane w formie ryczałtów lub instrumentów finansowych, a maksymalna kwota pomocy na rozwój małych gospodarstw ma wynosić 50 tys. euro (czyli ok. 200 tys. zł).
O pozostałych zmianach, jakie mogą nastąpić w ramach planowanych uproszczeń WPR - będziemy pisać jeszcze szerzej na naszych łamach. Śledźcie nasz portal.