Zaległe pieniądze z de minimis trafią do rolników do końca marca
Już wkrótce ARiMR rozpocznie wypłatę zaległych środków w ramach pomocy suszowej, zwrotu za materiał siewny i wsparcie na bioasekurację.
Pojawił się projekt rozporządzenia określającego warunki wypłaty pieniędzy, które przyznano rolnikom w 2018 roku w ramach pomocy de minimis. Chodzi o środki dotyczące pomocy suszowej, wsparcie na wyposażenie chlewni w środki ochrony przed afrykańskim pomorem świń (ASF), a więc na bioasekurację oraz zwrot za zakup kwalifikowanego materiału siewnego.
Czytaj także: 2018 rok - coraz niższe dochody rolników
Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARIMR) pieniądze trafią na konta rolników do końca marca. Pieniądze wstrzymano w listopadzie 2018 roku z powodu przekroczenia przez Polskę limitu. Mogło mieć to związek z tegoroczną wypłatą ogromnych środków właśnie z tej puli na pomoc suszową. Dlatego wielu rolników w listopadzie i grudniu nie mogło zaciągnąć kredytu klęskowego, nie otrzymało dopłat do kwalifikatu czy wsparcia w części rekompensującego straty suszowe.
- Mając na względzie, że udzielanie pomocy w formule de minimis w rolnictwie zostało wznowione po 1 stycznia 2019 r., zasadne jest wprowadzenie przepisów umożliwiających udzielenie w 2019 r. pomocy producentom rolnym, którzy z powodu wykorzystania limitu krajowego pomocy de minimis lub braku środków finansowych (pomoc dla producentów ubiegających się o pomoc w związku z tegoroczną suszą lub powodzią) nie mogli uzyskać wnioskowanej pomocy w 2018 r.- czytamy w uzasadnieniu do projektu Rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Projekt rozporządzenia w załączniku.