Polskie mięso hitem eksportu? Potwierdzono otwarcie nowych rynków zbytu
Informację o nowych, zagranicznych rynkach zbytu na polskie mięso podano 6 grudnia w komunikacie podsumowującym konferencję „Polska branża mięsna w grze o Azję: Czy wykorzystamy szanse na sukces?”. W wydarzeniu wziął udział m.in. wiceminister Jacek Czerniak, dyrektor generalny Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Bogusław Wijatyk, a także liderzy polskiej branży mięsnej. Na konferencji byli również obecni dyplomaci z Wietnamu, Republiki Korei oraz Chin. Wydarzenie zorganizowała Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI).
CZYTAJ TAKŻE: Czym jest rzekomy pomór drobiu? Objawy, zapobieganie, wpływ na ludzi
Azja otwiera się na polskie mięso?
W nowym komunikacie MRiRW poinformowało o staraniach resortu, które zaowocowały otwarciem nowych rynków azjatyckich na polskie produkty mięsne. Jak podał resort, chodzi o eksport:
- mięsa drobiowego na rynek filipiński,
- wołowiny oraz mięsa z kaczek i gęsi na rynek wietnamski,
- mięsa wołowego na rynek singapurski.
W komunikacie podkreślono również, że udało się poprawić warunki eksportu wieprzowiny na rynek singapurski. Na zaawansowanym etapie negocjacji są również rozmowy dotyczące wznowienia eksportu mięsa drobiowego na rynek chiński. Podczas spotkania poinformowano, że resort rolnictwa planuje również rozpoczęcie eksportu mięsa wołowego do Chin. Jednak w związku z pojawieniem się choroby niebieskiego języka w Polsce, Chiny wprowadziły kilka dni temu zakaz importu polskiej wołowiny.
Czytaj też: Umowa z Mercosur zagrożeniem dla ważnej branży. Stracą też rolnicy?
Wsparcie dla polskich przedsiębiorców
Wiceminister Jacek Czerniak podkreślił w trakcie konferencji, że działania MRiRW mają na celu wsparcie polskich przedsiębiorców zainteresowanych nowymi kierunkami eksportu mięsa. W komunikacie podano również, że wartość eksportu polskiego mięsa i podrobów jadalnych w okresie 9 miesięcy 2024 r. wyniosła prawie 6 mld euro. Eksport mięsny stanowi jednocześnie 15 proc. wartości (najwyższa pozycja) eksportu wszystkich towarów rolno-spożywczych. Jak wyjaśniono, znaczące nadwyżki produkcyjne dotyczą m.in. rynku mięsa drobiowego oraz wołowiny. Resort rolnictwa prowadzi również działania związane z odbudową produkcji, która ucierpiała w związku ze skutkami wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).
CZYTAJ TAKŻE: Refundacja za opłacane składki OC i AC dla rolników. Kto może z niej skorzystać?