Politycy pogodzili się z coraz gorszą sytuacją małych i średnich gospodarstw?
Rodzinne gospodarstwa rolne są - zgodnie z art. 23 Konstytucji RP z 1997 r. - podstawą ustroju rolnego państwa polskiego. To wyjątkowe wyróżnienie gospodarstwa rolnego w postaci gospodarstwa rodzinnego wynika ze ścisłego połączenia gospodarstwa rolnego z gospodarstwem domowym. Czy politycy właśnie zaczynają pomijać tę ważną kwestię?
Lubelska Izba Rolnicza oraz portal Prezydent.pl poinformowali, że odbyła się Prezydencka Rada o Reorientacji Zawodowej w Polskim Rolnictwie. Czy to oznacza, że politycy, zamiast starać się o poprawę sytuacji gospodarstw rodzinnych, poszukują rozwiązań dla członków rolniczych rodzin i starają się znaleźć im rozwiązanie na zatrudnienie poza gospdoarstwem rodzinnym?
Prezydencka Rada dyskutowała
Jak informuje portal Prezydent.pl, o reorientacji zawodowej w polskim rolnictwie, a także o tym, jak zwiększyć możliwości uzyskania dodatkowych dochodów na obszarach wiejskich dyskutowano podczas prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju.
W posiedzeniu Rady, które otworzył Przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski, uczestniczył Minister Piotr Ćwik – Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Doradcy Prezydenta RP dr Barbara Fedyszak–Radziejowska oraz Marcin Drewa. Uczestnikiem Rady był P. Marcin Hałabis - rolnik, hodowca trzody chlewnej z Gminy Zakrzówek (powiat kraśnicki), starosta tegorocznych Dożynek Prezydenckich.
Gośćmi spotkania byli: Anna Gembicka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z ekspertami z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr Ryszard Kamiński – Dyrektor Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Ireneusz Drozdowski – Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
O czym debatowano?
Portal Prezydent.pl poinformował, że minister Anna Gembicka w swoim wystąpieniu szczegółowo przedstawiła dostępne formy wsparcia reorientacji zawodowej rolników i możliwości uzyskiwania dodatkowych dochodów na obszarach wiejskich. Omówiła także m.in. możliwości wsparcia, jakie oferuje w tym zakresie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Dr Ryszard Kamiński przedstawił analizę spektrum zagadnień dotyczących reorientacji zawodowej rolników i mieszkańców wsi na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego. Szczegółowo omówił proces zdobywania nowych umiejętności i kwalifikacji zmierzający do znalezienia dodatkowego albo alternatywnego wobec gospodarstwa rolnego źródła utrzymania dla jednego lub kilku członków rodziny rolniczej. Zaznaczył, że reorientacją w małym stopniu zainteresowani są rolnicy z najmniejszych gospodarstw (do 5 ha), ponieważ część rolników i domowników wywodząca się z małych obszarowo gospodarstw ma już dodatkowe źródło dochodu - brzmi komunikat po spotkaniu.
Ireneusz Drozdowski, Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, w swoim wystąpieniu omówił możliwości pozyskiwania pozarolniczych źródeł dochodu gospodarstw rolnych, klasyfikując działania okołorolnicze na sfery takie, jak działalność podnosząca wartość podstawowej produkcji rolniczej, działalność powiązana z hobby, działalność nastawiona na potrzeby lokalnej społeczności czy działalność związana z historią i atrakcjami danego regionu.
- Analizował także praktyczne możliwości dostosowania zasobów gospodarstwa do rozpoczęcia i prowadzenia „małego przetwórstwa” tak, aby spełniało ono zarówno standardy higieny oraz bezpieczeństwa, jak i wymogi prawne. Szeroko omówił również walory projektu zagród edukacyjnych, mających na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży pracy rolnika i pochodzenia żywności, zapoznanie z bogatym dziedzictwem kultury wiejskiej oraz kształtowanie postaw ekologicznych, konsumenckich i obywatelskich - czytamy w podsumowaniu po spotkaniu.
Obecni na posiedzeniu Rady wskazywali, że na obszarach wiejskich należy rozwijać działania, które pozwalają zdobyć mieszkańcom wsi dodatkowe środki – poza dochodami z bezpośredniej działalności rolniczej. Podczas dyskusji na dzisiejszym posiedzeniu Rady debatowano o kluczowych działaniach wspierających w tym zakresie.
Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju Jan Krzysztof Ardanowski, przedstawiając końcowe wnioski z posiedzenia podkreślił, że dochody rolników są bardzo niestabilne, zależne od różnych, niekiedy bardzo zmiennych czynników - w tym np. pogodowych, a jednocześnie wymagają uruchomienia dużych środków, by dokonać zasiewów czy rozpocząć hodowlę zwierząt.
- Ponadto dochody rolnicze bardzo mocno destabilizują nowe pojawiające się problemy - dlatego należy wspierać różne formy działalności okołorolniczej, a obowiązkiem państwa i jego instytucji jest wsparcie edukacyjne w zdobyciu nowych kompetencji przez członków rodzin rolniczych oraz wsparcie materialne na rozpoczęcie nowej działalności zarobkowej - brzmi podsumowanie spotkania.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.