Poetycko-kwiatowe spotkanie dla pań
Stowarzyszenie Forum Kobiet Powiatu Pleszewskiego swoją działalność rozpoczęło w listopadzie 2011 roku. I od tego czasu prężnie działa na różnych płaszczyznach obszarów wiejskich, zrzeszając kobiety reprezentujące różne grupy społeczne. Spotkanie w Strzydzewie było dobrą okazją do podsumowania mijającego półrocza oraz przedyskutowania ciekawych pomysłów do zrealizowania na nadchodzące miesiące. Był to również dobry moment do rozmów oraz spędzenia miłych chwil w swoim towarzystwie. Przybyłe na spotkanie panie przywitała prezes Stowarzyszenia Ewelina Fajka oraz jej wiceprezes Jolanta Pankowiak, omawiając zaplanowany program dnia i sprawy organizacyjne stowarzyszenia. Dyskutowano na temat wspólnego wyjazdu i innych ciekawych pomysłów.
Specjalistka od przydomowych ogrodów
Gościnią wydarzenia była pani Katarzyna Wójcik. Przez wiele lat redaktor naczelna czasopisma „Warzywa i Owoce Miękkie”, a obecnie z racji przejścia na emeryturę, współpracująca z miesięcznikiem Top Agrar, w którym prowadzi blok o roślinach. W swojej prelekcji poświęconej roślinom ozdobnym namawiała panie do wprowadzania bioróżnorodności do ogrodów. – Nasz przydomowy ogród niech będzie różnorodny. Powinny znaleźć się w nim rośliny należące do różnych grup. Właśnie takie założenie przyrodnicze jest najtrwalsze. W takim gatunkowo różnym ogrodzie rośliny i zwierzęta żyją ze sobą w równowadze, a dla nas przebywanie w nim działa korzystnie na zmysły i pozwala odpocząć od całego zewnętrznego zgiełku – podkreślała.
Kolekcja roślin zapomnianych
W swoim wykładzie prelegentka zwróciła uwagę na ciekawe byliny typu: jeżówki, pysznogłówki, ostróżki, krwawniki, naparstnice i trawy ozdobne. Podkreślała, że warto wprowadzać do swoich ogrodów rośliny z babcinych ogródków, czyli tworzyć kolekcję roślin trochę zapomnianych. Wracają one teraz do łask wielu pasjonatów ogrodnictwa. - Jeżówki to byliny wieloletnie, które rozkwitają latem, dodając koloru i charakteru każdemu ogrodowi. Mają piękne, różnokolorowe kwiatostany, które z racji tego, że są miododajne przyciągają pszczoły, motyle i inne owady zapylające – mówiła. Aby cieszyć się jak najdłużej ich kwitnieniem, należy regularnie usuwać przekwitłe już kwiatostany. Rośliny te nie są wymagające i rosną na niemal każdej glebie. Warto zapewnić im regularne podlewanie. Pokazując bylinę Katarzyna Wójcik podkreślała, że jeżówka pomaga na przeziębienie, kaszel, katar i ból głowy oraz ma właściwości przeciwzapalne. - Pięknie wygląda w grupie i na rabatach z bylinami kwitnącymi w podobnym terminie takimi jak ostróżki, pysznogłówki czy rudbekie. Zauważamy ją także w połączeniu z ozdobnymi trawami – informowała.
Pysznogłówka pachnąca truskawką
Kolejną ciekawą rośliną wartą zainteresowania jest pysznogłówka, która w ogrodach kwitnie od czerwca aż do września. - Pszczoły, motyle i inne owady bardzo lubią kwiaty pysznogłówki. (…) Cechują się mocnym i wyraźnym aromatem cytryny, lawendy, a nawet truskawki – twierdziła. Roślina preferuje stanowisko słoneczne, zaciszne, ciepłe. Pysznogłówka nie lubi zbytnio zacienionych miejsc, bo wtedy słabiej kwitnie. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, utrzymujące lekką wilgotność. - Pysznogłówka nie znosi suszy. Jeśli taki stan utrzymywałby się dłużej, będzie miała trudności z przetrwaniem. Należy zatem pamiętać o podlewaniu. Często również choruje na mączniaka. Jest to choroba grzybowa, która objawia się białym nalotem na liściach. Nie należy tego gatunku sadzić w dużym zagęszczeniu, co utrudnia przepływ powietrza i stwarza idealne warunki do rozwoju grzyba – radziła pani Katarzyna.
Różnokolorowe koszyczki
Na uwagę zasługują również kolorowe krwawniki. - Występujące odmiany ogrodowe tworzą różnokolorowe koszyczki. To rośliny, które bardzo długo kwitną w kolorystyce czerwonej, żółtej, różowej i białej. Przy tym są łatwe w uprawie, odporne na choroby i szkodniki – informowała specjalistka. Krwawniki to mało wymagające rośliny, które bardzo szybko dostosowują się do różnych warunków. Najobficiej kwitną na stanowisku słonecznym i mało urodzajnej i suchej ziemi.
Poezja i konkurs wiedzy
Przygotowana kolekcja różnych bylin pozwoliła uczestniczkom zapoznać się z roślinami, zadać prelegentce pytania, a także wrócić wspomnieniami do babcinych ogrodów. Ciekawym punktem spotkania była część poetycka, podczas której uczestniczki wysłuchały wierszy Katarzyny Wójcik, również poetki i autorki książek. Pierwsza jej książka „Kwiatowe igraszki”, to bogato ilustrowany zbiór wierszy o tematyce ogrodniczej. Znalazły się tam jej teksty dotyczące roślin ozdobnych, jedorocznych, dwuletnich, bylin oraz krzewów i pnączy. Znajdziemy tam również wierszowane zagadki. Druga książka zatytułowana „Drewniane historie” - to pozycja dendrologiczna, poświęcona gatunkom drzewiastym, które są symbolicznym świadkiem naszej historii, podlegającym ochronie prawnej pomnikom przyrody oraz przemijaniu i cudowi odradzania się samej przyrody. Panie wsłuchiwały się w czytane przez autorkę wiersze, a po ich odczytaniu brały udział w konkursie sprawdzającym wiedzę z zakresu roślin ozdobnych. Nagrodą za prawidłową udzieloną odpowiedz był zbiór tomiku wierszy z dedykacją autorki.
Dorota Piękna-Paterczyk
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu
Pysznogłówka
Spotkanie Forum Kobiet Ziemi Pleszewskiej w Strzydzewie (gmina Czermin, Wielkopolska)
Krwawnik
- Tagi:
- przydomowy
- ogród
- kwiaty