Podsumowanie żniw w Wielkopolsce
Sytuacja na krajowym rynku zbóż
Występująca susza, która spowodowała znaczne korekty prognoz zbioru zbóż poprzez obniżenie uzyskiwanych plonów zbóż, spowodowała istotny wzrost popytu na zboża ze strony przemysłu zbożowo-młynarskiego. Rolnicy, posiadając znaczne powierzchnie magazynowe, nie spieszą się z dostawami ziarna do skupu, co bezpośrednio przyczynia się do wzrostu cen zbóż. W dniach 30.07 – 5.08.2018 r. w zakładach zbożowych objętych monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW pszenicę konsumpcyjną skupowano średnio po 738 zł/t, o 3% drożej niż w poprzednim tygodniu i o 4% drożej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena ta była o 16% wyższa niż przed rokiem.
Za żyto konsumpcyjne przeciętnie w kraju uzyskiwano 585 zł/t, t.j. o 4% więcej niż tydzień wcześniej i o 2,5% więcej niż przed miesiącem. Zboże to było o 5% droższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Średnia cena zakupu jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 681 zł/t, o 4% wyższym niż w poprzednim tygodniu i o 6% wyższym niż miesiąc wcześniej. Ziarno to było o 19% droższe niż przed rokiem. Za jęczmień paszowy na obszarze UE płacono średnio 174 EUR/t (741 zł/t), o 3% więcej niż tydzień wcześniej i o 9% więcej niż przed miesiącem. Krajowa cena jęczmienia wyrażona w euro była o 8% niższa od średniej unijnej oraz o 26% niższa niż w Niemczech. Spośród pozostałych krajów ościennych więcej niż w Polsce za jęczmień płacono m.in.: na Słowacji (o 24%) i w Czechach (o 25%).
Wśród zbóż następuje wyraźna tendencja wzrostowa cen na krajowym rynku. Wzrost cen widoczny był wpierw w przypadku pszenicy konsumpcyjnej, której cena za tonę według prognoz przekroczy 900 zł, oraz jęczmienia paszowego, natomiast tydzień później, zgodnie z panującą tendencją, wzrosła cena kukurydzy oraz żyta konsumpcyjnego.
Największy wzrost cen zbóż (z 640 zł/t do około 720 zł/t) można dostrzec w przypadku kukurydzy, natomiast znacznym wahaniom ulegała cena jęczmienia paszowego, która pozostaje na podobnym poziomie w początkowym okresie porównań, tj. przełom marzec/kwiecień.